SAYGI DUYMAK
Suay Karaman

SAYGI DUYMAK

Bu içerik 256 kez okundu.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından AKP iktidarı çatırdamaya başlamıştı. Ancak muhalefetin seçim sürecinde yaptığı yanlışlar sonucunda ve siyasi iktidarın çeşitli hileler karıştırmasıyla, 30 Mart yerel seçimlerinden zaferle çıkan AKP iktidarı, şimdi cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmiştir.

 

Şu anda yine ülkemizin gündemi çok yoğunken, ülkemizi bölme senaryoları açık açık konuşuluyorken, ekonomik kriz kapıdayken, işsizlik, yolsuzluk, vurgun, talan, seçim hileleri, siyasi iktidarın hukuk dışı tutum ve davranışları en üst seviyedeyken herşey bir tarafa itilmiştir, sadece cumhurbaşkanlığı seçimi konuşulmaktadır.

 

Hukuktan hoşlanmayan, kendi hukukunu yaratmak isteyen siyasi iktidar, yargının verdiği kararlara saygı duymamaktadır. Başbakan, Anayasa Mahkemesi'nin “Twitter” kararına sert çıkarak şunları söylemişti: “Hukuka uymak zorundayız ama saygı duymak zorunda değiliz. Saygı duymuyorum.”

 

“Twitter” kararı için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; “Anayasa Mahkemesi’nin kararı düzeltilmelidir. Böyle bir özgürlük hayvanlar aleminde bile yok!” açıklamasını yapmıştı. Hukuktan yana olması gereken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; “Anayasa Mahkemesi sınırları aştı. Bu kabul edilmez” çıkışını yapmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin Başkanı Haşim Kılıç ise; “Biz yetkiyi anayasadan aldık” sözleri ile yüksek yargıçlar adına tepkisini açıklamıştı. Ancak başbakan: “Tarih sizi affetmez” diyerek, bu konuda son noktayı koymuştur.

 

AKP iktidarının 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna karşı yargıya yönelik olarak getirdiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) düzenlemesi, daha TBMM’nin gündemindeyken çok eleştiri almıştı. Anayasaya aykırı olduğu bilinerek yasalaştırılan bu düzenleme, AKP’nin Çankaya’daki noteri tarafından da, yine anayasaya aykırılığı bilinerek onaylanmıştı. CHP’nin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemenin Adalet Bakanına geniş yetkiler veren kısmını iptal etti. Bu iptal kararının hükümetin yaptığı atamalardan önce alınması gerekirdi. Çünkü Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye doğru yürümediği için, aradan geçen sürede  Adalet Bakanı HSYK’de çeşitli atamalar yapmıştır.

 

Başbakan, Anayasa Mahkemesi’nin HSYK kararı için; “karara uyduk ama saygı duymuyorum. Anayasal kurumu çıkıyor milletin haklarını savunacağı yerde uluslararası şirketlerin ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, sınırlarını bilecek” şeklinde açıklama yapmıştır. Acaba kendisi ve yakın çevresi konumunu, sınırlarını biliyor mu? Türkiye Cumhuriyeti’ni hukuksuzluk ülkesi yaparak, aldıkları tuhaf kararlarla dış dünyaya rezil edenlerin, kendi konumlarını ve sınırlarını sorgulamaları gerekmektedir.

 

Anayasa Mahkemesi de, diğer yargı organları da, siyasi iktidarın çıkarttığı her yasayı ya da yaptığı herşeyi onaylayan makamlar değildir. Beğenmediği kararlara saygı duymayan bu kişilere ve varlıklarına, saygı duymak olanaksızdır. Bunlardan hangisi cumhurbaşkanı olursa olsun, saygınlığı olmayacağı gibi, cumhurbaşkanlığı makamını dolduramayacaktır ve o yüce makama yakışmayacaktır.

 

Hukuk dışı tutum ve davranışlarda bulunan, yolsuzluğa ve rüşvete bulaşan, haram yiyen, sürekli gerilim politikasıyla toplumu bunaltan "gaflet, dalalet ve hatta hıyanet" içindeki şeriatçı bir diktatöre de, Kemalist ilke ve devrimlere inananlar olarak, bizler saygı duymuyoruz.


Bu yazı İlk Kurşun Gazetesinde de yayınlanmaktadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI