Aydının Kafa Karışıklığı
Günay Güner

Aydının Kafa Karışıklığı

Bu içerik 300 kez okundu.

Türk aydını (yoksa kimilerinin gönlü olsun diye Türkiye aydını mı demeli) sürekli çelişki, tutarsızlık, usdışılık içinde. Bocalamasının sonu gelmiyor. Uğur Mumcuları, Ahmet Taner Kışlalıları, Bahriye Üçokları… aramızdan koparıp almalarının ardından bu duruma düşüldü. Bu çok açık. Çünkü o güzel insanların başlıca kaygıları insancılıktı, tutarlılıktı.


Günümüzdeki “aydın” sayılanların kıyım örgütleri arasında seçim yapmaları, bir tür “Benim kıyımcım iyidir” çarpık anlayışı içinde olmaları nasıl açıklanabilir. Bu yaklaşımda insancılığın kırıntısı bile yoktur. Okurlar bu yazarları okuyacaklar da bilgilenecekler, yararlanacaklar. Ört ki ölem!


Ulusçu kanadın sözcüleri olarak bilinenler de ayrı çelişkiler içindeler. Genellikle de bir devleti izlemsel (stratejik) alanda güç birliği yapılması gereken devletler arasında görmekle, o devlet ya da devletlerin gerici yönetim yapılarını onaylamayı, giderek yer yer yüceltmeyi birbirine karıştırıyorlar. Oysa bundan daha büyük yanlış olabilir mi? Bu devletlerden en bilineni namusunu koruyan kadınları idam ediyor, yine başta kadınlar olmak üzere ağır baskıların, zorbalığın etkisiyle egemenliğini sürdürüyor. Ayrıca Atatürkçü aydınlarımıza kıyımdaki payları ne tez unutuldu?


Gerçekten kimin neye hizmet ettiği belli değil.


Aydın bilinenler çoğunlukla tek yönlü “düşün”üyorlar. Yeterli olmak çabasında değiller. Açmazlarının temel nedeni budur.


Aydın, Sarte gibi, Camus gibi, Zola , Russell gibi olur. Yüzyıllar geçse saygınlıkları aşınmaz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI