Fikret Otyam’ın ardından
Hakan Güner

Fikret Otyam’ın ardından

Bu içerik 110 kez okundu.

Bir sanatçı her insan gibi göçüp gider elbet bu yalan dünyadan, ancak bir sanatçı ebediyete göçtüğünde yaşama dair tanıklığını, kapsadığı zaman ve mekanda bıraktığı izlerle geride kalanlara bırakır. Aslında bu izler, sanatçının yaşadığı süre içierisinde, yaşama dair farkındalığının onda yarattığı, sevinçli ve bir o kadar görkemli, telaşlarından ötürüdür. Sanatçı bu telaşlarını, tanıklıklarını zamana kazımakla kendini görevli kılar; mutluluğu, yalnızlığı ve anlaşılmaz gücü bundandır.

Fikret Otyam bu topraklardan bu anlamda geçmiş en büyük tanıklardandır. Anadolu’yu doğasıyla, insanıyla Fikret Otyam’ın kalbinden sevebilmek onun resimlerinde müthiş olanaklıdır. Çünkü Fikret Otyamın her fırçası Anadolu’ya ve Anadolu insanına duyulan sevgiyle atılmıştır. Tekniği bu sevginin ardısıra oluşmuş gibidir; yalın ve durudur. Neredeyse mekanların kokusunu duyarsınız onun renklerinde. İnsanların dertlerine ne kadar ortak olduğunu, onlarla ağlayıp onlarla güldüğünü anlamamak mümkün değildir. Her resim bir içten muhabbeti anlatır. Sıradan durumlar onun fırçasında en inanılır masallara, destanlara dönüşür ve ne kadar bakarsanız o kadar duyarsınız anlattıklarını.

Bana göre insan yükü en ağır yüktür ve ancak sevgiyle taşınır. Sevmek ise zor sanattır. Fikret Otyam Anadolu’yu ve insanını sevgisiyle koşulsuz sırtlanmış ender sanatcılarımızdandır. Bize bu onurlu ve sorumlu sevginin tanıklığında bir Anadolu ve Türkiye bıraktığı, bize gözlerini ve kalbini bıraktığı için kendi adıma ve Türkiye’nin aydınlık geleceği adına ona minnettarım; ışıklar olsun.

http://www.fikretotyam.com/resimleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI