PROVOKATÖR
Mustafa Sönmez

PROVOKATÖR

Bu içerik 7 kez okundu.

Türk ve Kürt iki farklı etnik yapıya sahip olan insanlar topluluğudur. Bu iki grup Anadolu’ya ayak bastıklarından bu yana birarada ve farklı bölgelerde yaşıyorlar. 1800 yıllarda İç-Anadolu’ya çok fazla sayıda Kürt göçü var. Yakınlaşma daha da önemli bir rol oynuyor. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Doğudan Türkiye’nin batısına göçler artıyor. Bugün Kürt halkının yüzde 60’tan fazlası “Batı”da yaşıyor. Yüzyılların getirdiği bir kaynaşma, kız alıp verme, hısım akrabalık zinciri halka halka iç içe geçmiş durumda.

1978’li yıllarda kurulan (Nasıl ve kimler tarafından ne amaçla kurulduğu hâlâ tartışılan bir konu)PKK (Kürdistan İşçi Parisi – Partiya Karkerên Kürdistan) 1980 askeri darbe sonrası yurtdışına çıktı. İlk terör eylemini 1984 yılında gerçekleştirdi. O günden bu yana terör zaman zaman durarak, zaman zaman hızlanarak devam etti. Bugün elli binin üzerinde cana mal oldu.

1980 sonrası gerek Doğu bölgemizden gerekse İç-Anadolu bölgemizden türlü nedenlere bağlı olarak Kürt kökenli vatandaşlarımız İsveç’e geldiler. Bu insanlar Türklerle aynı bölgelerde iç içe oturdular ve oturuyorlar. Aynı derneklerde birlikte oldular, aynı şeylere güldüler ve üzüldüler. Birbirlerinin çayını, kahvesini içtiler. Çocukları birbirleriyle evleniyorlar.

1984 yılında başlayan zaman içerisinde çok büyük acılara neden olan PKK terörü bu insanların ilişkilerinde soğumalara, kırgınlıklara ve kızgınlıklara yol açtı ama birbirlerine saldırmaya hatta öldürmeye neden olmadı (Çok sevindirici bir durum). Temennim sağduyunun her zaman egemen olmasıdır.

Ülkemizde yaşanan olayların ister istemez yansımaları İsveç’te yaşayan Türkiye kökenli insanları etkiliyor. Bu insanlar olaylara göre türlü gösteriler yapıyorlar. Bu gösterileri basmak, sabote etmek gibi bir durum kimsenin usuna gelmiyor. Fakat Türklerin yaptığı “Şehitleri Anma ve Teröre Hayır” mitingi bir avuç PKK taraftarı tarafından sabote edilmek, kargaşa çıkarılmak istendi. Polisin ve Türklerin sağduyulu davranışları herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı.

Bu gösteri tarihinden iki gün önce Bredäng’deki Türklere ait bir lokal tahrip edildi, ses bombaları atıldı. Yine bu gösteriden bir gün sonra Fittja’da İç-Anadolu Kürtlerine ait bir lokal tahrip edildi, patlatıcı atıldı. Her iki olayda da cana bir zarar gelmedi. Böylece hem Türklere ait lokali hem de Kürtlere ait lokali kısa aralıklarla tahrip etmek suretiyle Türkler ile Kürtler arasında çatışma yaratılmak isteniyor. Bunu amaçlayan provokatörler mutlaka vardır. Her iki olayı da kınıyorum.

Bu iki olayı birbirine bağlayarak, paralellikler kurmak isteyen İsveç basınının değirmenine birileri su taşımaya ve insanları kışkırtmaya başladı. İsveç basını Türkiye kökenli azınlıklardan birisine birşey olsa hemen Türkleri suçlu ilan etme hastalığına sahip bir yapıya sahip. Bundan 5 – 6 yıl önce Örebro’da öldürülen Süryani kökenli öğretim görevlisi bir vatandaşımız için Türkler topluca suçlu ilan edilmişlerdi. Süryanileri savunan bir profesör, “Bunu yapan mutlaka bir Türktür” diya basına sayfa sayfa demeçler vermişti. Sonuçta öldürenin akrabası olduğu ortaya çıktı.

İsveçliler kimilerini hemen bir işin uzmanı olarak lanse etmeyi pek severler. Bu bağlamda kılavuzluğu ve uzmanlığı bir karga örneğinden fazla olmayan Kurdo Baksı (Necip Baksı) adlı kişi bunlardan biridir. Bu kişi basına yaptığı açıklamalarda Türkleri olayın faili olarak ilan etti ki polis araştırmaları sürüyor.

Bu zat ne zaman ağzını Türkiye ve Türklere yönelik sorunlarda açsa, hep suçlu Türkiye ve Türkler oluyor. Türklerin yaptığı ya da Türk kökenli federasyonların yaptığı her türlü gösteriler, bu ve kendisi gibi olan bir başka zat tarafından İsveçli kurumlara şikayet mektuplarının gönderilmesine ve gazetelere yalan yanlış makalelerin yazılmasına neden oluyor. İşin ilginç olanı bunların yalanlarını İsveç basınının yutması...

Buradan Kurdo Baksı’ya sesleniyorum. Provokatörlük zihniyetinden vazgeç ve insanları gereksiz yere daha fazla birbirine düşman etme. Türk ile Kürdün, Kürt ile Türkün birbirinden farkı yoktur. O ülke hepimizindir...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI