ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu yazı 31 Aralık 2015, Perşembe 12:04:29 tarihinde eklendi. 1124 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ ATEŞLE OYNUYOR - Mustafa Sönmez

ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ ATEŞLE OYNUYOR

İsveç politik yaşamında şimdiye kadar pek ortaya çıkmayan alışılmamış olan farklı anlayışlar ufukta görülmeye başlandı.  Ilımlı Muhafazakar Parti'nin Gavle örgütü belediyede yönetimi ele alabilmek için el altından ırkçı parti olan İsveç Demokratları’yla görüştüğü ortatya çıktı. Bu görüşmeden parti yönetiminin haberdar olduğu dile getirildi.

İsveçli partiler 1990’dan sonar ortaya çıkan ırkçı partiler meclise girmeye başladılar. Meclise ilk giren Ian Wachtmeister – Bert Karlsson idaresindeki “Yeni Demokrasi” partisi oldu. Bu parti 1991 – 1994 yılları arasında mecliste bulundu. Hiçbir siyasi parti bunlarlarla muhatap olmadığı gibi tv tartışmalarına da katılmadılar, ellerini bile sıkmadılar. Bu parti üç yıl mecliste ırkçı söylemlerle ve nezaket kurallarını çiğneyerek varlığını sürdürdü. 1994 seçilemediler ve Ian Wachtmeister’in 1998 yılında denediği ”Yeni Parti” de başarılı olamayarak siyasetten silindiler.

1988 yılında İsveç’teki radikal ırkçı örgütler biraraya gelerek İsveç Demokratları (Sverigedemokraterna) adı altında birleşerek güç birliğine gittiler. 2010 seçimlerinde yerel seçimlerde yüzde 5,7 oy alarak kimi belediyelerde üyelikler kazandılar. 2014 seçimlerinde oylarını yüzde 12,9’a çıkararak İsveç’in üçüncü büyük partisi konumuna geldiler. Son anketler bu partinin oylarını yüzde 20’nin üzerine çıkardığını gösteriyor. Bu durum böyle devam ederse, ikinci parti ve birkaç yıl sonrada birinci ya da ikinci parti olma şansını yakalayabilirler. İsveç’in geleceğine amborga koymaları durumda nelerin olabileceğini kestirmek üzerinde düşünülürse, hiç de zor değil.

Bu partinin oylarını sürekli olarak artıran etmenler nedir? Sosyalbilimcilerin henüz tam olarak üzerinde düşünmedikleri, araştırmadıkları ve dolaysıyla haklarında akıl yürütmedikleri bir durumla karşı karşıyayız. Bu partinin oy artışı salt yabancı ve İslam düşmanlığı üzerine kurmak olanaklı mıdır? Bu da tam olarak belli değildir. Elbette dünyada yaşanan olumsuzluklar, ülkelerin içerisinde bulundukları siyasal, sosyal ve ekonomiksel sorunlar ırkçıların hoşnutsuzların oylarını topladığını gösterse de, tam olarak tatmin edici bir bulgu değil. Yeni yetişen kuşakların ve ilk kez oy kullanacak olan gençlerin bu partiye eğilim duymaları gerçekten sosyalbilimcilerin ana konuları arasına giriyor. Bir ölçüde de eğitim sorunları arasında ele almak gerekiyor.

Ilımlı Muhafazakar Parti’nin kapalı kapılar arkasında ırkçı İsveç Demokratları’yla flört etme, göz kırpma durumuna gelmeleri, bu partinin gelecekte oylarını fazlasıyla artıracağına işaret demektir. Bu yakınlaşma ırkçı partiyi tam olarak siyasallaştıracak, benimsenmesine yol açacaktır. Ilımlı Muhafazakarlar bir ölçüde de kendi gelecekleriyle oynuyorlar. Irkçılara en fazla kayan oyun bu partiden olduğu açıkça ortada duruyor.

Kimi sosyal gözlemciler adı konmasa da, ırkçı İsveç Demokratlarının bazı belediyelerde görünmeyen destek parti olarak sağcıları desteklediklerini dile getiriyorlar. İsveç’teki 290 belediyenin 92’sinde azınlık yönetimi var. Bunların 72’sinde ırkçılar ”terazi” rolü oynamaktadırlar.

Kısaca söylemek gerekirse İsveç’in siyasal geleceği ve demokrasisinin varlığı tehdit altındadır. Bu nedenle Ilımlı Muhafazakar partinin ırkçılarla işbirliği düşüncelerini ülke yararı için tekrar gözden geçirmelerini dilemekten başka şimdilik fazla bir şey söyleyemiyorum.


Ilımlı Muhafazakar parti gerçekten ateşle oynuyor ve kiminle dans ettiğini hesap edemiyor. Bu dans hem kendisine hem de İsveç’e çok pahalıya mal olabilir.

Herkesin yeni yılını kutlu olsun…
 

Yazdır Paylaş
Serkan - 2016-01-02 15:06:02
Mustafa Bey öncelikle Mutlu, Saglikli ve Basarili bir yil dilerim. Isvec Demokratlari'na gelecek olursak bana göre basarilarinin bir kac nedeni var. Birincisi diger partiler tarafindan uzun suredir muhatap alinmamalari ve deyim yerindeyse yok sayilmalari. Partinin yok sayilmasi bir derece, göcmen politikasinin yarattigi sorunlara diger partilerin göz yummasi ve populizmle hareket ederek Isvec halkinin göcmen politikasi hakkindaki dusuncelerine duyarli olmamalari vatandaslari Isvec Demokratlari’na yönlendiriyor. Isvec Demokratlari disinda (Ebba Busch Thor sonrasi Hristiyan Demokratlar haric) göcmen sorununu ele alan baska bir parti yok. Basbakan Löfven’in ”Benim Avrupam duvarlar öremez” sözunden bir kac hafta sonra multeci alimina iliskin kontroller ve kisitlamalar getirmesi Isvec Demokratlarini hakli cikariyor. Baska bir nedense Isvec Demokratlari’nin Jimmie Åkesson, Mattias Karlsson ve Richard Jomshof’tan olusan lider kadrosuyla özellikle genc secmenler arasinda organik bir bag olusmasi. Bu uclu hem genc hem de katildiklari meclis ve televizyon programlarindaki tartismalardan cok basarili bir sekilde cikiyorlar. Son zamanlarda parti ve genclik kollarinda irkci söylemlerde bulunan uyelerin partiden uzaklastirilmasi da özellikle Ilimli Muhafazakar Parti secmeninin Isvec Demokratlarina yakinlasmasina neden oluyor. Bu bir sorun ise cözumu cok basit. Isvec Demokratlarinin göcmen konusu disinda herhangi bir politikasi yok. Diger partiler göcmen sorununda Isvec halkinin dusuncelerine ve hassasiyetlerine biraz daha duyarli olurlar ve artan niteliksiz göcmen sayisinin sosyolojik ve ekonomik sonuclarini göz önüne alirlarsa Isvec Demokratlari Yeni Demokrasi gibi tarihe karisir.
Diğer Mustafa Sönmez Yazıları
isvecpostasi.com