ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu yazı 01 Haziran 2016, Çarşamba 14:45:32 tarihinde eklendi. 477 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa Yazımı, “Çözüm” Süreci ve HDP - Günay Güner

Anayasa Yazımı, “Çözüm” Süreci ve HDP

Aydınlanmacı, Atatürkçü düşün insanları yine haklı çıktılar. HDP bir yandan kınar gibi göründüğü AKP’yle anayasa yazım masasına oturuyor, oturmakla da kalmıyor “çözüm” süreci yeniden başlasın diye çağrılar yapıyor. (Bkz. Figen Yüksekdağ’ın açıklaması).

Şimdi bir kez daha kimlerin halk için içinin yandığı, kimlerinse yayılmacı kucağındaki siyasal çıkarları için halk düşmanlığı yaptığı ortaya çıktı mı çıkmadı mı.

Aynı çağrıyı TÜSİAD da yapmış. TÜSİAD çıkarına bakar, başka hiçbir şeye değil. Çıkarı da kuşkusuz bu yöndedir.

HDP “heyeti” yine USA’dan geliyor. Devlet öbeğinden USA’ya yolculuk edebilen kalmadı ama HDP yönetimin bu kaçıncı yolculuğudur bilinmez. Buyruklar mı alıyorlar, planlarını mı gözden geçiriyorlar?

ABD yayılmacılığını, kıyımlarını eleştirmek şöyle dursun, Emine Ayna zamanı gelince ABD ile AB’nin Türkiye’ye karışacağından söz ediyor. Bu karışmayı gönülden ister gibiler.

PKK açıkça bir bölgemizi işgal etmiş havasında ve oradan çekilmemeye çalışıyor. Yöre halkını da çatışmaları için baskılıyor. Bu duruma büyük ölçüde AKP’nin tutumu neden olsa da PKK’yi masum saymak en hafif deyimle aymazlıktır.

Anlaşılan HDP “Halka kıyım uyguluyor” dediği AKP ile masaya oturup anayasa yazacak. Bu onursuzluğu özellikle Kürt kökenli yurttaşlarımızın görmesini istiyoruz.

“Barış”çı akademisyenlerimiz bu konuyla ilgili ne düşünüyorlar acaba?

Yazdır Paylaş
Diğer Günay Güner Yazıları
isvecpostasi.com