ALMANYA VE SOYKIRIMIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Günay Güner

ALMANYA VE SOYKIRIMIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Bu içerik 5 kez okundu.

Beklenen oldu, Alman kamutayından soykırım kararı çıktı. Gerçek soykırımlar gelmesin usunuza; çıkan karar sözde Ermeni soykırımını tanıma kararı.  


Birçok tüzel (hukuksal) süreçte 1915 Ermeni – Türk çatışmasının soykırım olmadığı; gerçeğin karşılıklı kıyım olduğu kanıtlansa da yayılmacı batı devletleri için gerçeğin önemi yoktur. Dış siyasada önemli olan ekonomik güçtür. Ekonomik gücün varsa gerçek soykırım yapmış bile olsan onun sözünü ettirmezsin; gücün yoksa soykırım diye bir olay olmasa da kanıt diye ortaya atılanlar düzemce de olsa tüm devletler sırayla seni soykırımcılıkla suçlarlar. Adeta sırayla bu işi yerine getirirler. Amaç Türkiye’yi siyasalarına direnemez durumda tutmaktır.


Oysa Almanya ile soykırım sözcükleri neredeyse ayrılmaz bir bütünlük içindedir. 1938-1945 arası dönem çok uzak bir tarih dilimi midir? Bu dönemde 5 milyon Yahudi, salt Yahudi olduklarından, çocuğuyla, kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle fırınlarda, gaz odalarında dizgeli, planlı olarak yok edildi.


Bugün onların artıkları yeni Nazi partisi eylemcilerine Alman yönetimleri gereken önlemi almıyor, yanıtı vermiyor; giderek Alman gizli servisi destek veriyor, en hafif söyleyişle göz yumuyor. Yine bu Nazilerin baş hedefinde, (1915’te olduğu gibi) Türkler var.


Kaldı ki 1915’te Türk ordusu genellikle Almanlarca yönetiliyordu. Örnek mi Liman von Sanders kimdir, ne yapmıştır diye bakılsın; yetmezse General Erich von Falkenhayn kimdir, neler yapmıştır diye de bakılsın!


Alman kamutayında tek saylav karşı ol kullanmış; “Bizim işimiz değil” demiş. Cem Özdemir gibi öyle Türk kökenli falan da değil. Cem Özdemir mi onunla ilgili yargıyı size bırakıyorum.

Bir de CHP’nin tek saylavı (belki de açılanmayan birden fazladır) var; “Soykırımdır” kararını vermiş. Ona kimse Ermeni kökenli demesin; bu ülkede Taksim Meydanında kendini yakan Ermeni yurttaşımız oldu ki onu her zaman saygıyla anıyoruz.  


Türkiye yönetimi tepki gösterirmiş gibi yapıyor ya bakmayın… Tepkiden başka her şeye benziyor.


Gerçek tepki mi gösterilecek, TBMM toplanır, Almanya’nın Yahudilere soykırım uyguladığı yönünde karar alır; tüm dünyaya açıklar.


Almanya’daki Türkler tepki göstermek mi istiyorlar, paralarını Alman bankalarından çekerler.


Ha, bunlar yapılamıyorsa hiç boşuna gevezelik edilmesin.


Türkiye’yle böyle kedi fareyle oynar gibi oynar dururlar. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI