FEDERASYON YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP
Mustafa Sönmez

FEDERASYON YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP

Bu içerik 72 kez okundu.

Bu köşeden daha önce de federasyon başkanı Hasan Dölek’in yanıtlaması amacıyla “Açık Mektuplar” yazdım, sorular sordum. Fakat, Hasan Dölek’ten tek bir yanıt alamadım. İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu’nun içerisine düştüğü açmaz; “biz, herşeyi daha iyi biliriz” anlayışından kaynaklanıyor.

15 Mayıs’ta yapılan kongre öncesi kimi üye derneklerin seslerine kulak asılmayışının asıl nedeni de bu anlayış?.. Peki, bu anlayışın altında yatan nedir? Kululu derneklerin çoğunlukla olması mı, ya da bu derneklerin delege potansiyelinin kullanılarak kaba bir cehalet örneğiyle federasyonun yönetilmeye çalışılması mıdır? Her iki tezin de yanlış olduğunu söylemek doğru değil!..

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu 2000’li yıllardan itibaren yavaş  yavaş hem dernekler bazında hem de federasyon yönetimi bazında zayıflıkların ortaya çıkmaya başladığı yıllar olarak kabul etmek gerekiyor. 2010 yılından itibaren yönetimin aydınlar tarafından terk edilmesi ve ilgisiz kişilerin boşalan yerleri doldurmasının payı da çok büyüktür. Federasyon Başkanı Hasan Dölek’in kasaba politikası ve yalanlarla federasyonu yönetmeye çalışması, yaptığı işlerde birkaç yönetim kurulu üyesi dışında kimseye bilgi vermemesi bir ölçüde federasyonun sonunu hazırlamıştır. Federasyon 2. Başkanı Barbaros Leylani’nin “Ermenileri” hedef alan konuşması işin tuzu biberi olmuştur.

Şimdi federasyon yönetimine soruyorum:

1) Size karşı bildiri yayınlayan derneklerin sesine kulak verecek misiniz?

2) Hasan Dölek, Sami Görgülü ikilisinin çevirdiği dolapları tüm çıplaklığıyla kamuoyuna açıklayacak mısınız?

3) Sami Görgülü’nün 2010 kongresinden mayıs 2016’ya kadar federasyona ekonomik olarak verdiği zararı ve her türlü çalışmasını madde madde ortaya dökecek misiniz?

4) 2016 Mayıs’nda federasyon başkanlığınından ayrılan Hasa Dölek’in son iki yılda uzaktan kumandayla yönetmesine neden seyirci kaldınız? Siz iletilen uyarıları ciddiye almadınız?

5) Federasyonun ekonomik olarak bataklığa sürüklenmesine neden zamanında müdahale etmediniz? Bunu üyesi olan dernek yönetmleriyle paylaşmadınız?

6) Kongrelerini yapmadıkları halde kaç tane derneği rica minnet telefonlarla arayarak kongreye katılmasını sağladınız?

7) Bu yolla federasyon tüzüğünü çiğnediğinizi hiç düşünmediniz mi?

8) İstanbul’a  yaptığınız geziniz ve oradaki birtakım masrafların Başkan Hasan Dölek tarafından ödenmesi sırf Hasan Dölek’i kurtarmak (kongrede aklamak) amacıyla mı yapıldı?

9) İsveçli kurumların ve yeminli ekonomik müşavirin uyarılarını dikkate almadınız? Yeminli müşavirle ekonomik raporu imzalaması için ne tür girişlerde bulundunuz? Yeminli müşavir, neden son günde imzaladı? Bu nedenle mi görevini bıraktı?

10) Federasyona vurulan “ırkçı” damgasını nasıl temizleyeceksiniz?

11) Federasyon borçlarını devlet desteği gelmezse nasıl ödeceyecektir? Bu konuda planınız nedir?

Bu soruları daha da çoğaltmak olanaklıdır. Federasyon tam bir kaosun içerisine çekilmiştir. Hesabında parası olmadığı gibi bir milyon kronun üzerinde borç batağına sürüklenmiştir. Bir bunun faizini eklerseniz durum daha da vahimdir.

İsveç Türk işçi Dernekleri Federasyonu iflasın eşiğine gelmiştir. Federasyonu bu duruma getirenleri biran önce hesap vermesi gerekmektedir. Eğer, vermek istemiyorlarsa, suç duyurusu görevi “Basın Açıklaması” yayımlayan üye derneklere düşmektedir?

Yanıtlarınız bekliyorum...
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI