ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu yazı 14 Şubat 2017, Salı 12:59:13 tarihinde eklendi. 528 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OLMAK YA DA OLMAMAK - Mustafa Sönmez

OLMAK YA DA OLMAMAK

Bugün güzel ülkemiz gerçekten bir yol ayrımının kıskacına düşürülmüştür. Ülkemiz ”olmak ya da olmamak (To be or not to be)” deyimiyle karşı karşıyadır. Güzel ülkemiz ya “HAYIR”la var olacaktır  ya da şer odaklarının “EVET”iyle bir bilinmezliğin kaosunda, kargaşasında debelenip duracaktır.

Bugünkü iktidar cumhurbaşkanının desteğiyle “Anayasa”ya karşı bir darbe gerçekleştirmenin hevesi içerisindedir. 15 Temmuz başarısız “FETÖ” darbesinini def eden ülkemiz, “Anayasa”ya karşı girişilen “darbe”yi de ortadan kaldıracaktır. Bunu yapabilecek güce, bilgiye ve donanıma sahiptir.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi’nin çok ama çok dikkatle okunması ve üzerinde bol bol düşünülmesi gerekmektedir. Ulu Önder yaşadığı dönemde bugünleri görmüşçesine bizlere uyarısını yapmıştır. Bu uyarıları dikkate alarak, dünden daha çok bugün bir yeni bir “Var oluş Savaşı” verilmelidir. Hitabe’de ne diyor, eşssiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk;

Ey Türk Gençliği! 

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Eğer varlığımızı, Cumhuriyetimiz bölünmeden, yok olmadan sonsuza kadar sürdürmek istiyorsak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ne kulak vermeliyiz.

Karar sizin...

Yazdır Paylaş
Alirıza Topaktaş - 2017-02-14 11:25:36

İsveç' te yapılan daha önceki seçimlerin sonuçlarına bakarak, Nisan ayında yapılacak olan referandum seçiminin sonuçlarını da görebiliriz. Herkes duracağı yeri iyi biliyor; daha önce binlerce Ermenin T.C. Stockholm büyükelçiliği' ne yaptıkları yürüyüşü durduran 40- 50 kişi ve onların çevresindekiler bu seçimde HAYIR diyecek olanlardır.. Ne yazık ki, ülkeyi bu noktaya kadar getirenler içinde en büyük suçlular, yakalarında Atatürk rozeti eksik olmayan sahte -heykel Atatürkçüleridir. Atatürk' ün adını da kullandıkları iki faşist askeri darbeyle aydın ve devrimci beyinleri biçerek Türkiye' yi adeta çölleştirenlere, bugünlere getirenlere lanet olsun!.

Diğer Mustafa Sönmez Yazıları
isvecpostasi.com