Yalnızca Sanattan Güç Alınır
Günay Güner

Yalnızca Sanattan Güç Alınır

Bu içerik 63 kez okundu.

Ortadoğu, Türkiye, Asya, Latin Amerika…bin bir güçlükle boğuşmakta. Kıyım, yoksulluk, ardı ardına gelen yıkımlar kitleleri acıya, çaresizliğe sokuyor.

Sözkonusu acıların birçok nedeni var. Acımasızca işleyen sömürü çarkı, yağmalanan ekonomiler, çevrenin onarılmaz biçimde yine kâr için bozuluşu, işbirlikçi sınıfların açgözlülüğü… Ne ki biraz daha derine inildiğinde, tümünün kökeninde eğitimsiz, ekinsiz (kültürsüz), dolayısıyla bilinçsiz bırakılmak yattığı rahatlıkla görülür.

Azgelişmişinden, “gelişmekte olan”ına bu sorunlu yapıdaki hemen tüm ülkelerde, göstermelik de olsa sandıklar konur, seçimler yapılır. (Az sayıdaki “açık” diktatörlüğü bir yana bırakıyorum.) Peki, bu seçimlerde neye göre oy verilir? Kabileye, çıkar grubuna, aşirete, soya, boya göre oy verilir. Nedeni birey olamamaktır, kültürsüzlük, eğitimsizliktir. Böyle olması zincir halkalarınca, domino taşınca birbirini etkiler. Sonuçta yoksulluk, eşitsizlik “üreten” koşullar sürer gider. Acıyı ise özellikle çocuklar ve kadınlar çeker.

Eğitim ile kültür başat biçimde sanatla, yaratıyla oluşur. Sanat sonsuz yaratı alanıdır. Bilincin biricik kaynağıdır. Sanat olmadan ne eleştirel eğitimden ne ekinden söz edilebilir.

Sıklıkla anılır, bir kez daha vurgulamalı: İkinci Dünya Savaşı bittiğinde, yerle bir olmuş Avrupa’da ilk onarılmaya, ayağa kaldırılmaya başlayan yapı, Avusturya’daki opera yapısıdır. Bunun anlamı çok değerlidir ve hiç unutulmamalıdır.

Türkiye için de bu ilişkiyi kurmak güç değil. Başa gelen bunca derdin kökeninde, toplumun bile isteye ekinsiz, eğitimsiz, sanatsız bırakılması vardır. Gelin de Mustafa Kemal Atatürk’ün o tümcesini, sanatsız kalan bir ulusun yaşam damarlarından birinin kopmuş sayılacağını belirttiğini anımsamayın.

Sanatsız bırakılan toplumlar rahat yönlendirilir, rahat güdülürler. Çünkü öyle bir kitlenin çıkarından, akçalı getiri derdinden başka kaygısı olmaz. Giderek çoğu durumda tutarın da önemi yoktur. Her tutar insanları bağlamaya yetecektir. Bu noktadan sonra ne yurt, ne erdem, ne dürüstlük… Hak getire…

Ekin, sanat ulusun en değerli varsıllığıdır. Onur da gurur da başı dik yaşamak da sanatsal eleştiri yeteneğiyle kazanılır.

Ne ki Türkiye tam anlamıyla çöl ortamındadır. 21. yüzyılda kitabın, derginin 1000 tane, gazetenin yaklaşık 5.000.000 tane basıldığı (bu gazetelerin çoğu da spor ve magazin gazetesidir) bir ülke olabilir mi? Benimsenebilir bir durum mudur? Kitaplar okunduğunda ise sıradan, yavan, sade suya tirit kitaplar okunuyor. Büyük bakkalların (süpermarket) sergenlerinde “Okuyun” diye bunlar gözlere sokuluyor. Bazı yazın dergilerini magazin dergilerinden ayırmak bile güçleşiyor. Kapağında öne çıkarılmış, poz veren bir “yazar.” İçinde yine on beş ayrı pozuyla, sözgelimi, “Türkçenin yetersizliği” üzerine ahkâm kesiyor…

Böylesi bir sürüleşme içinde kitlelerin “inanç” alanına yoğunlaşması da sözkonusudur. Bir başına ve bir yere kadar inanç konusuna, gereksinimine bir sözümüz yoktur. Ne ki sanat, yazın inançtan çok bilime yakındır. Bilimle benzerlikler içindedir.

Bilimde de sanatta da yaratım ve eleştirellik vardır. Çalışma alan ve yöntemlerinin ayrılığı bu gerçeği değiştirmez. İnanç ise donmak, katılaşmak demektir.

Sizce Jules Verne’nin bilimle doğrulanması rastlantı mıdır?*** 


 

24 Mart 2017

 

Telgrafhane Sanat Bilgisunar Dergisi Yayıma Başladı

 

Telgrafhane Sanat bilgisunar (internet) dergisi yayıma başladı. Telgrafhane Yayınları’na bağlı olarak yayımlanan Telgrafhane Sanat’ın Genel Yayın Yönetmeni görevini Günay Güner üstlenirken, Yayın Kurulu yetkin adlardan oluşuyor: Prof. Dr. Cahit Kavcar, Prof. Dr. Sedat Sever, Dr. Kemal Ateş, Öner Yağcı, Işık Kansu, Daver Darende, A. Celal Binzet, Güven Baykan. Anılan adlardan kimileri ise Telgrafhane Sanat’ta köşeyazarı olarak da yer almaktalar. Dergide A.Celal Binzet, A.Tarık Emre, Bahattin Gemici, Celal İlhan, Daver Darende, Ertuğrul Efeoğlu, Işık Kansu, Metin Turan, Nâzım Mutlu, Öner Yağcı, Tahsin Şimşek, Taylan Özbay, Yaşar Atan, Yücel Çağlar ve Günay Güner sürekli köşeyazılarıyla okura ulaşacaklar. Reklam Yönetmeni Mehmet Coşkun olan Telgrafhane Sanat, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Dil Devrimi kazanımlarını, aydınlanma birikimini korumak ve geliştirmek amacındaki kararlılığıyla Türkiye’nin yazın ve sanat yaşamına yeni bir soluk getirecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI