‘HAYIR’DA ‘HAYIR’ VARDIR
Mustafa Sönmez

‘HAYIR’DA ‘HAYIR’ VARDIR

Bu içerik 88 kez okundu.

Ülkemizde bugün işbaşında bulunan hükümet her fırsatta 15 yıllık kendi hatalarını, yanlışlarını ve dar görüşçü yaklaşımlarını başkalarına yıkmak da hiçbir sakınca görmemektedir. Her başı sıkıştığı zaman da ‘çok saftık!, ‘kandırıldık’ ya da aldatıldık’ gibi ayak oyunlarına yönelerek kitleler karşısında ‘mağdur’u oynamaya özen göstermektedir. İktidar partisi sürekli olarak sırf kendi çıkarları peşinde koşmak istemekte, hatalarından, yanlışlarından ders çıkarmak yerine bunları başkalarına yıkmaya çalışmaktadır. Toplumsal barışı sağlama, halkta huzur ve güven duygusu yaratma yerine çok yönlü kutuplaşmalardan medet ummaktadır.

İktidarın gerek genel ve yerel seçimlerde, referandum durumlarında devletin tüm olanaklarını seferber ederek kendi propagandasını yapmaktadır. Anayasa değişikliği adı altında getirilmek istenen ‘Tek adamlık’ ya da ‘Diktatör’ rejimi çalışmalarında da aynı yöntemleri uygulamakta ve devletin tüm olanaklarını kendi görüşünü empoze etmek için kullanmaktadır. Bu duruma karşın anketlerde  ‘hayır’ oylarının önde gitmesi iktidarı çılgına döndürmektedir.

Devletin ve halkın paralarıyla çok kanallı yayın yapan TRT Televizyonu ve radyoları iktidar için çalışmaktadır. TRT şimdiye kadar kaç saat ‘evet’ yönlü ve kaç saat ‘hayır’ yönlü yayın yapmıştır. Basına yansıyanlara baktığımız zaman bu oranları yüzde 95’e karşılık yüzde 5 olduğu ortaya çıkmaktadır. İktidarın anladığı demokrasi anlayışı budur. Bir de ‘Tek adam’lığın geçtiğini ve Türkiye’nin demokrasi adına fotoğrafını çektiğiniz zaman hiçbir şeyin ortada kalmadığını göreceksiniz.


Bir iktidar düşünün kendi görüşüne karşı halkını, insanlarını ‘teröristler’ diye damgalasın. Eğer öyle bir durum olsaydı, bugün Türkiye’nin en az yüzde 50’sinin elinde silah dağa çıkması gerekiyordu. Acaba iktidar bunu mu arzu ediyor. Halkımız, iktidarın dar kalıpçı, öngörüsüz, insanına düşman olabilecek kalıplarını sağ duyusuyla kıracaktır. İktidar tüm gücüyle muhalefete yüklenmektedir. Muhalefetin 15 Temmuz FETÖ’cü darbe başarısız girişiminde iktidara tüm desteklerini vermesi, darbenin karşısında yer alması bile, karalanmaktan, yaftalanmaktan kurtaramadı. Bu ne hınç ya da kindir ki, iktidarın gözünü karartmıştır. Aynada kendi yüzünden başka yüz görmek istememektedir. İktidar partisi sürekli gerilimler yaratarak bundan kazançlar ummaktadır.

Yurtdışından ülkemizdeki gelişmeleri çok yakından izlemeye özen gösteriyoruz. Aynı özeni içinde yaşadığımız yabancı ülkelerde göstermiyoruz. O ülkelerin politikalarından, sorunlarımızdan uzak duruyoruz ama kendi ülkemizdeki en küçük olayı bile tartışabiliyoruz. Bizi bu duruma düşüren nedenler neler olabilir, bir düşünün...

Neden “hayır”? Hayır, demek için bırakın onlarca, yüzlerce neden vardır. Bu nedenleri alt alta sıralamak sorunu çözmez. Sorunu çözecek olan bizim sağ duyulu yaklaşımlarımızdır. Cumhuriyeti ya da demokrasiyi koruyarak, onu güçlendirmenin yollarını mı, arayacağız ya da dikta rejimine boyun mu eğeceğiz? Bütün mesele budur. Şimdiden Afrika ülkelerine döndük hatta kimilerinin de gerisine düştük. Bu durumun tek sorumlusu iktidar partisi ve onun yanlış politikalarıdır.

Ülkemizde çocuklarımıza, gelecek kuşaklara karşı vebal altına girmek, onların bizleri suçlamamalarını istemiyorsak mutlaka ama mutlaka sandığa giderek ‘Cumhuriyet’ten, ‘demokrasi’den yana tavır koymalıyız. Bu bizim hem insanlık hem de gelecek kuşaklarımızın selameti için olmazsa olmazlarımızdan birisidir.

Dün iktidarın ve bugün cumhurun başının yaptıkları yapacaklarının göstergesidir. 15 yıl içinde ülkenin sürüklendiği bataklığı görmek yeterlidir. 15 yılda hiçbir doğru yanımız kalmadı ve eğer böyle giderse varlığımız bile kalmayacaktır.

Bu referandum son seçeneğimizdir. Bu bir ölüm – kalım mücadelesidir. Hayır’la ya var olacağız ya da ‘evet’le yok olmayı, köleliği kabul edeceğiz...

Seçim sizindir...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI