23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu yazı 09 Nisan 2017, Pazar 08:08:10 tarihinde eklendi. 350 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAYIR DİYORUZ - Suay Karaman

HAYIR DİYORUZ

Irak'ta 2003 yılında “nükleer ve kimyasal silah var” denilerek, operasyon başlatılmıştı. Daha sonra istihbarat hatası olduğu anlaşıldı. ABD’nin eski Genelkurmay Başkanı Colin Powell; “Irak'ta istihbarat yalanını desteklediğim için kendimi kötü hissediyorum.” demişti. İngiltere ise, 2016 Temmuz’unda tam yedi yılda hazırlanan Sir John Chilcot Raporu ile, Irak'taki istihbarat yalanını belgelemişti.

 

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin önemli isimlerinden senatör Richard Black, Başkan Donald Trump’ı Suriye’ye yönelik askeri operasyon başlatmaktan vazgeçmeye çağırdı. Richard Black, İdlib'deki kimyasal saldırının arkasında Suriye ordusunun değil IŞİD'in olduğunu belirterek, “IŞİD, manipülasyon ustaları ve biz, saldırılarla ilgili teröristlerden aldığımız bilgi temelinde ABD'yi Üçüncü Dünya Savaşı'nın eşiğine getiremeyiz.” dedi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmenin sadece teröristleri güçlendireceğini kaydeden ABD'li senatör, "Esad'ın IŞİD'i mağlup etmesi an meselesiyken neden aniden kadın ve çocuklara karşı gaz kullansın ve ABD'yi öfkelendirsin? Hiçbir anlamı yok" diye yaptığı açıklama havada kaldı. ABD, Suriye’nin Humus kenti yakınlarındaki El Şayrat hava üssüne hava saldırısı gerçekleştirdi.

 

ABD'nin Suriye’ye yaptığı hava saldırısı uluslararası hukukun ihlalidir. Bu saldırıyla Rusya ve ABD arasındaki hava güvenlik anlaşması sona ermiştir. Bir sahte operasyon olan 4 Nisan tarihindeki kimyasal saldırı olayının, yapılan bu hava saldırısına zemin hazırlamak için önceden planlandığı bellidir. ABD hava saldırısının hemen ardından IŞİD ve El Nusra taarruza geçerek, efendilerine bağlılıklarını göstermişlerdir.

 

İsveç Sağlık Teşkilatı, ABD'nin Suriye'yi suçlamak için kaynak gösterdiği White Helmet'i sahtekarlıkla suçlamıştır. 3 Nisan Pazartesi günü Putin'i sıkıştırmak için, Rusya’da St. Petersburg metrosunda katliam yapanlar benzer olayı ABD’ye destek vermeyen ülke olan İsveç’te de gerçekleştirdi. 7 Nisan Cuma günü Stockholm'de kamyonla kalabalığın üzerine terör eylemi yapıldı. Kendini dünyanın jandarması sayan ABD yönetimi, eşkıyanın 21. yüzyıldaki temsilcisidir.

 

Irak'taki yalandan sonra şimdi de Suriye'de şaibeli White Helmet'e dayandırılan yalan ile, operasyon düzenleyen ABD'nin stratejik hedefi Esat'ı devirmek değil, büyük Kürdistan'ı kurmaktır. Bu yüzden ABD'nin bölgedeki asıl hedefi Türkiye'dir. Çünkü büyük Kürdistan önündeki en büyük engel Türkiye'dir. İşte bu nedenle ABD'nin askeri müdahalesine destek olmak, kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına gelmektedir.

 

Tarihten ders almayan aymazlar, bu saldırıya alkış tutmaktadırlar ve “bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” demektedirler. Ama günün birinde aynı olayların Türkiye’nin de başına geleceğini anlamamaktadırlar. Yeni bir dünya savaşı yanı başımızdadır ve bu şartlarda 16 Nisan Pazar günü halk oylamasına gidiyoruz. Her şeyin HAYIR lısı olması dileğiyle..
 

Bu yazı İlk Kurşun Gazetesinde de yayınlanmaktadır.

 
Yazdır Paylaş
Diğer Suay Karaman Yazıları
isvecpostasi.com