Halkoylaması ve Kürt Seçmen
Günay Güner

Halkoylaması ve Kürt Seçmen

Bu içerik 85 kez okundu.

Halkoylaması bitti. Türkiye tarihinde görülmemiş bir sandık yolsuzluğuyla “milli irade”ye bir güzel kıyıldı. Ortalarda görünmeyen “ana karşı” parti umarız gerekenleri yapar, seçmeninin haklarını korur.

Ne ki herkes elini vicdanını neresi simgeliyorsa; yüreğine mi başına mı…koysun ve yanıt versin: Çok değil daha iki gün önce “Ailelerimiz öldürüldü, evlerimize girildi, üzerimize bomba yağdırıldı. Milletvekillerimiz hapse atıldılar” diye feryat eden Kürtçü siyasetçi ve Kürt seçmen halkoylamasında nasıl evet seçeneğine yönlenebildi? Taraflardan biri kesinlikle içtenliksiz!

Hiç öyle lafı eveleyip gevelemeye gerek yok; kimse bu şaklabanlıklara, şarlatanlıklara yeltenmesin. Hayır seçeneğinin fazla çıkmasıyla aldatmaya kalkmasın.

Ölçüt, Kürt oylarının adresi olduğu söylenen, yazılan HDP’nin bir önceki seçimde aldığı oy sayısı, oranına göre bugün “hayır” seçeneğine çıkan oy sayısı ya da oranıdır. Ve kuşkusuz her şey bir yana “evet” oylarıdır. Hemen söyleyelim: HDP oy sayısı düşmüş ve “evet”e kaymıştır. Ayrıca sandığa gitme, katılım oranı da düşmüştür. Sözkonusu kayma küçük, etkisiz oranda değildir. Türkiye genelinde yüzde bir, bir buçuk orandan söz ediyoruz. Peki bugün “kazanan” oran da o oran değil mi?

Bu ne tutarsızlık, içtenlikten yoksunluktur; giderek aydınlanmacılara, cumhuriyetçilere “hınç” duygusunun sonucu olduğunu söylemek bile olanaklı.

Ulusçuluğuyla bilinen bu satırların yazarını bile “Kardeşim bu kaçıncı, paçamızdan tutup tutup aşağı çekişiniz. Altı yüzyıldan sonra Cumhuriyetle bir insanlaşma olanağı bulmuşuz. Amacınız bu büyük kazanımı bozuk para gibi harcamak mı. öyleyse ben de pes dedim; ayrılın, sınırınızı çizin” deme noktasına getirdiler. Öyle de “Ne yani İstanbul’dan, İzmir’den, Marmaris’ten…vazgeçeceğimizi mi sanıyorsunuz” diyen de yine onlar. Gerçekten insan ne düşüneceğini, ne diyeceğini şaşırıyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili (onların deyişiyle Amed) Altan Tan ne dedi? “Sayın Tayyip Erdoğan’ı Kürtler Kurtardı. MHP’yle değil, HDP’yle ittifak yapmalı.”

Bu sözleri halkoylamasından sonra söyledi hem de…

İşte gerçek budur…

Başka söze gerek yok. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI