23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 30 Ağustos 2016, Salı 11:45 tarihinde eklendi. 1055 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küba Ankara Büyükelçisi: Che, Atatürk'ün kitaplarını okurdu

Küba'nın Ankara Büyükelçisi, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Arjantinli devrimci Che Guevara için 'katil ve eşkıya' demesini, Küba devrimi ve Latin Amerika sembolüne saygısızlık olarak değerlendirdi.
Küba Ankara Büyükelçisi: Che, Atatürk'ün kitaplarını okurdu İSVEÇ POSTASI


Büyükelçi Alberto Gonzales Casals, "Küba'nın en büyük düşmanları bile böyle bir ifade kullanmadı" dedi. Hürriyet'e açıklama yapan Casals şunları söyledi:

Kibarca aydınlığa kavuşturulsun

"Bu nedenle çok şaşkınız. Aynı görüşleri paylaşmayı beklemiyoruz. Ancak sembollerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Che Guevara sadece Küba değil, Latin Amerika'nın siyasi ve tarihi mirasının parçasıdır. Birçok Türk vatandaşından destek telefonları aldık. Che Guevara için 'infazlar yaptığı bir katil kişilik' dediğiniz zaman onun Küba devrimi için mücadelesinden bahsetmiş oluyorsunuz. Bu da saygıda kusur etmektir. Che Guevera'ya 'katil' diyerek, benim Devlet Başkanıma da aynı ifadeyi kullanmış oluyorsunuz. Kibarca bu açıklamanın aydınlığa kavuşturulmasını istiyoruz. Ancak Meclis Başkanı'nın henüz makamına ulaşamadım.
 

Che, Atatürk'ün kitaplarını okurdu


Türk halkı her zaman Che Guevara'yı takdir ediyor. Meclis Başkanı'nın 'katil' ve 'eşkıya' olarak bahsettiği Che Guevara, Atatürk'ün kitaplarını okuyordu. Meclis Başkanı'nın yanlış anlama ya da tarih hakkında yanlış bilgisi üzerine bu açıklamayı yaptığına inanmak istiyorum. Che Guevara için 'katil', 'eşkıya' demek tarihi yanlış okumaktır."


Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Yazdır Paylaş
Kaan - 2016-08-30 22:38:07
Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, « bizim meclis başkanı olan zat, Bolivya’ da Ernesto Che Guevara’ yı kurşunlatan C.I.A. cılarla aynı kafa yapısına sahiptir; bu zat “ Kanlı Pazar“ ın tezgahçılarından ve 6. Filo`yu kıble alıp namaz kılanlardan biridir. Emperyalizme hizmet edenlerin emperyalislerin jargonuna sahip olmaları normaldir. O zatı muhatap bile almayın! »
Diğer Haberler
isvecpostasi.com