ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 24 Eylül 2015, Perşembe 10:55 tarihinde eklendi. 811 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

İslam Dünyası’nın en önemli bayramlarından olan ‘Kurban Bayramı’ dinin gereği olan ‘Barış, kardeşlik, sevgi, saygı ve hoşgörü” temelinde kutlanmalıdır. İslam Dünyası içerisine düştüğü şiddetten sarmalından kendisini arındırmalıdır.
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN İSVEÇ POSTASI


Kurban Bayramı vesilesiyle parti başkanlarının mesajları şöyle:

AKP Başkanı Ahmet Davutoğlu; “İnşallah ülkemizin etrafındaki ateş çemberinin getirdiği bu zor günler geçecek. Bu zor günlerde en büyük gücümüz, bayram günlerinde olduğu gibi omuz omuza durmamızdır, kardeşliğimizi baki kılmamızdır, bizi ayırmak, bölmek isteyenlere karşı kelime-i tevhid etrafında ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit vatandaşları olma bilinciyle ayakta dimdik durmamızdır.”

Fransa’da bulunan Kemal Kılıçdaroğlu  Strazburg kentinde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu; ”Biz ibadeti Allah için yaparız, siyaset için değil. AKP’nin seçim şarkısındaki ’Haydi Bismillah’ ifadesine yasak getirilmesiyle ilgili olarak sorulan bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Öğrendiğim ilk şeylerden birisi, sofraya otururken, rahmetli babam, annem, ‘Bismillah deyin çocuklar’ derdi. Biz ibadeti Allah için yaparız, siyaset için yapmayız. Herkesin buna özen göstermesi lazım. İnançlar, din, siyaset konusu olmaz. O, insanların manevi dünyasının bir zenginliğidir. Benim düşüncem bu konuda bu kadar açık, bu kadar net” dedi.

MHP Başkanı Devlet Bahçeli “Terörle mücadele kesintisiz devam etmeli. Bunun kökünün kazınması lazımdır. Sayın Cumhurbaşkanı kendisine bir çekidüzen vermeli. Sözlerinin nereye gittiğini iyi anlamalı. Anaların ağlaıdğı bir ortamda evde nasıl uyuyor, çocuklarıyla beraber bir yemeği nasıl geçiriyor. Hiç mi vicdanı sızlamıyor bu adamın. Kalkmış 550 vekil. Ne yapacaksın sen 550 vekili.” İfadelerini kullandı.
 

HDP Başkanı Selahattin Demirtaş; “Partimiz çözümsüzlük sürecinin parçası olmayacağını göstermek için hükümette yer almıştı. AKP hükümeti kendilerinden olmayan hiç kimseyi kabul etmiyor. ‘Neden AKP ile koalisyon yapıyorsunuz?’ diyenlere gösterdik oyunu. Düşünün bir bakan bir ilçeye giriş yapamıyor. Bakanların açıkladığı metni biz ortaklaştırdık Sayın bakanlar ortak kararımızı okudular. Bizde Saray yok. Kendi metnimizi kendimiz yazıyoruz.” yorumunu yaptı.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez; ”Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyorum. Bayramlar, barışın, kardeşliğin sevgi ve saygının sürekliği olduğu günler olarak anılmalı, kutlanılmalıdır. Bir yandan hem bayram yapacaksın diğer yandan insanlara şiddet uygulayacaksın. Bu yaman çelişki bayramda verilecek ’hoş mesajlarla’ gidermek olanaklı değil. İslam Dünyası çağına göre hareket etmesini kabullenemezse, şiddetten kendisini soyutlayamaz. Bu nedenle İslam dini insanlık değerlerinden uzaklaşarak bir şiddet dinine dönüşür. Bugün İslam adına yaşananlar ortada duruyor. İslamda, ’hayvan kurban etme’nin ötesinde de yollar var. Bu yollar İslam bilimcilerince değerlendirilmelidir” açıklamasını yaptı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com