ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 13 Haziran 2018, Çarşamba 23:30 tarihinde eklendi. 578 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI’NDAN AD DEĞİŞİKLİĞİ ANLAŞMASINA RET

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Makedonya ile Yunanistan başbakanları arasında varılan ülkenin ad değişikliği anlaşmasına onay vermeyeceğini söyledi.
MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI’NDAN AD DEĞİŞİKLİĞİ ANLAŞMASINA RET İSVEÇ POSTASI 


Deutsche Welle Türkçe’nin hanerine göre Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin adının değiştirilmesine karşı çıktığını ve bir gün önce Makedonya ile Yunanistan başbakanları tarafından açıklanan "zararlı” anlaşmayı onaylamayacağını söyledi.

İvanov, ülkenin adını Makedonya Cumhuriyeti'nden "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”ne değiştirecek olan anlaşmanın Yunanistan'a çok fazla taviz verdiğini belirterek, "Bu kadar zararlı ve insanlık tarihinde tek olan anlaşma utanç verici ve benim için kabul edilemez” dedi.

Bu anlaşmanın anayasayı ve yasaları ihlal ettiğini belirten Cumhurbaşkanı İvanov, "Yasa dışı siyasi anlaşmaları yasallaştırmayacağım” diye konuştu. İvanov kararının kesin olduğunun altını çizdi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Makedonyalı mevkidaşı Zoran Zaev arasında Salı günü varıldığı açıklanan anlaşmanın bu hafta sonunda her iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalanması bekleniyor.

Her iki ülke dışişleri bakanları tarafından imzalanmasının ardından Makedonya meclisine gelecek olan anlaşma burada oylamaya sunulacak ve eğer yeterli oyu alırsa cumhurbaşkanının onayı için İvanov'a gönderilecek. Cumhurbaşkanı olarak İvanov’un bu kararı meclise geri gönderme yetkisi bulunuyor, ancak meclis ikinci bir oylama ile yine aynı kararı alırsa o zaman İvanov'un da bu karara onay vermesi gerekiyor.

Yunanistan’da da Başbakan Aleksis Çipras zorluklar yaşıyor. Siyasi partiler arasında tam bir uzlaşma yok. Cuma günü Yunanistan’da protesto gösterisi düzenlenmesi bekleniyor. Aynı protestolar Makedonya’da da yapılacağa benziyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com