ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 24 Temmuz 2015, Cuma 16:43 tarihinde eklendi. 926 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MALARYA AŞISINA YEŞİL IŞIK

Dünyada ilk Malarya mikrobuna karşı geliştirilen Mosguirix adlı aşı insan üzerinde denenecek. Avrupa İlaç Kontrol Merkezi aiının kullanılmasına izin verdi.
MALARYA AŞISINA YEŞİL IŞIK İSVEÇ POSTASI

Malarya hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarına 1980 yılından itibaren hız verildi. Sivrisineklerin yaydığı ateşli malarya hastalığı özellikle Afrika kıtasında yığınsal ölümlere yol açıyordu.

Dünya Sağlok Örgütüne göre 2013 yılında yaklaşık 163 milyon insan malarya hastalığına yakalndı. Bunlardan 627 bini yaşanını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin yüzde 90 Afrika kıtası insanı ve özellikle de 5 yaş ve altı çocuklar. İlaçın klinik ortamda denemesi özellikle 17 aylık çocuktan 5 yaşındaki çocuk üzerinde büyük etkisi görüldü. Bu çocuklarda çok iyi bir korunma sağladı. Yeni doğmuş ve ağır malarya hastalığına yakalan çocuklarda ise korunma sağlamıyor.

Avrupa İlaç Kontrol Merkezi aşının koruma kapsamını olumlu bulurken yine de sivrisineklere karşı koruma ağının kullanılmasına devam edilmesini öğütlüyor.

Dünya Sağlık Örgütü bu yılın sonlarına doğru aşıyla ilgili bir karar verecek ve önümüzde yıllarda aşının büyük ölçüde kullanıma açılıp açılmacağını konusunda açıklamalar yapacak.

Malarya aşısını geliştiren Glaxosmithkline firması ürettikleri Mosguirix aşısından kar amacı gütmediklerini ve maliyetine piyasaya süreceklerini konusunda söz veriyorlar.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com