ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 27 Eylül 2018, Perşembe 21:44 tarihinde eklendi. 276 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MECLİS BAŞKANI PARTİ LİDERLERİYLE GÖRÜŞMEYE BAŞLADI

Bugün partilerin sandalye sırasına göre hükümet kurma çalışmaları için İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlén parti liderleriyle görüşmeye başladı. Basına yansıyan açıklamalara göre ilk turda istenilen sonuca ulaşılamadı.
MECLİS BAŞKANI PARTİ LİDERLERİYLE GÖRÜŞMEYE BAŞLADI İSVEÇ POSTASI  

Meclis Başkanı Andreas Norlén yaptığı ilk tur görüşmelerinde parti liderleriyle herhangi bir uzlaşma ya da çözümde sonuç alamadığını belirterek, “Hükümet kurma çalışmaları kilitlenmiş durumda” yorumunu yaptı. Norlén ayrıca, “Herhangi bir devlet sırrını vermeksizin söyleyebilirim ki, partiler devam konusunda bir uzlaşma içerisinde değiller” ifadelerini de kullanıyor.

Görüşmelerden sonra birer açıklama yapan parti liderleri uzlaşma ya da çözüm konusunda sorunlar olduğunu dile getirdiler. En ilginç açıklamağı sağ Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf yaptı. Lööf, “İsveç Demokratları bizi esir almak istiyor” diyerek hoşnutsuzluğunu dile getiririken ırkçı partinin dışarıdan koşullu desteğini kabul etmeyeceğini de ifade ediyor.

Sosyaldemokrat lider stefan Löfven, “Meclis başkanıyla öok iyi bir görüşme oldu. Detayları ben de saklı” derken Almanya örneği geniş bir koalisyon kurabileceğini de ima ediyor. Löfven, “Benim umudum o dur ki, politikanın ortasını bulabiliriz” ifadesini kullanıyor.

Meclis Başkanı Norlén Cuma günü öğleden önce meclis ikinci başkanıyla görüşeceğini ve birlikte bir durum değerlendirmesi yapacaklarını ve atılacak adımlar konusunu ele alacaklarını ifade ederken, “ Benim değerlendirmelerime göre birkaç tur denemesi olabilir. Bu konuya ikinci başkanla görüştükten sonra döneceğim” diyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com