23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 07 Eylül 2017, Perşembe 08:06 tarihinde eklendi. 370 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MERKEL’DEN TARİHİ İTİRAF: TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNE TARAFTAR OLMADIM

Almanya ile Türkiye arasındadi sürtüşme karşılıklı verilen demeçlerle sürdürülüyor.Almanya Baöbakani Angela Merkel ses tonunu daha fazla yükseltmeye çalışarak Türkiye'yi AB içerisinde görmek istemediğini vurguladı.
MERKEL’DEN TARİHİ İTİRAF: TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNE TARAFTAR OLMADIM İSVEÇ POSTASI  


AB ile müzakerelerini ekim ayında AB'nin gündemine getireceğini söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin üyeliğinin hiçbir zaman taraftarı olmadığını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Yazı İşleri Ağı’na adlı siteye verdiği röportajında, Sosyal Demokrat Partili (SPD) rakibi Martin Schulz ile karşı karşıya geldiği televizyon düellosunda söylediklerinin altını çizerek, Ekim ayında gerçekleştirilecek AB Zirvesi’nde diğer AB liderleriyle Türkiye’nin üyeliğini masaya yatırmak istediğini belirtti.

Müzakerelerin durdurulup durdurulmayacağına ilişkin bir kararın ancak ortak alınabilecek bir karar olduğunu vurgulayan Merkel, üye devletler arasında konuyla ilgili bir ihtilaf yaşanmamasını arzu ettiğini ifade etti.

Almanya Başbakanı, Türkiye’nin üyelik müzakerelerini büyük ölçüde selefi Gerhard Schröder’den devraldığını, ancak Schröder’in partisi SPD’den farklı olarak hiçbir zaman Türkiye’nin AB üyeliğinin taraftarlarından olmadığını da vurguladı.
 

“SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Türkiye’de cezaevlerinde bulunan Alman vatandaşları konusuna da değinen Merkel, “Hukuk devletiyle bağdaşmayan bu tür olaylar yaşanırken Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin paralel olarak devam etmesi söz konusu olamaz” diye konuştu.
 

“İNSAN HAKLARI BAŞLIĞINI GÖRÜŞELİM”

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin tamamen durdurulmasının doğuracağı sonuçlara karşı uyarıda bulunarak alternatif bir öneride bulundu. Schwäbische Zeitung’a konuşan Kauder, “Ben şahsen Türkiye’ye insan hakları, inanç özgürlüğü ve hukuk devleti faslını müzakere etmeyi önerirdim” ifadelerini kullandı.

Kauder, “Erdoğan bu öneriyi geri çevirirse de müzakerelere tamamen sırtını çevirmiş olur. Böyle bir taktik, Avrupalıların onu doğrudan kapının dışına itmesinden çok daha zekice olurdu” dedi.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com