ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 14 Haziran 2018, Perşembe 07:44 tarihinde eklendi. 513 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİLLET-DEVLET-İNSAN

MİT Eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş Bodrum Gündemi gazetesinde 24 Haziran seçimleri öncesinde kaleme aldığı yazısını dikkatlerinize sunuyoruz.
MİLLET-DEVLET-İNSAN CEVAT ÖNEŞ / MİLLET-DEVLET-İNSAN

 

Türkiye’nin Hayati Meseleleri…

24 Haziran Seçimleri yaklaşırken, Türkiye’nin hayati olan, önemli sorunlarını tartışmak, her yurtsever için bir görev ve sorumluluk haline gelmiştir.
 

Milletin huzuru, özgürlüğü, yaşam seviyesi, güvenliği, adalet arayışı, birlik ve beraberliği ile gelecek kaygılarının cevaplandırılabilmesi, tartışmasız öncelikli meselelerdendir.
 

Devlet, modern çağın uluslaşan, millet vasfını kazanan toplumsal yapılara, hizmet üreten, adalet dağıtan, güvenlik sağlayan, kanuni/hukuki teşkilatlanma bütünlüğüdür.
 

İnsanlık tarihinin, mücadelelerle, bedeller ödenerek kazandırılan evrensel değerler bütünlüğünün yarattığı en önemli kavram ve gerçeklik ise İnsan İçin Hizmet Üretimi ve Demokratik yaşamın kurumsallaştırılmasıdır.
 

Bu noktadan hareketle, günümüz Türkiye’sinin başlıca temel sorunlarını şöyle tespit edebiliriz;
 

Temel Sorunlar…

Antiemperyalist mücadele sonucu küllerinden yeniden doğan Cumhuriyet; eksik demokrasi gelişim süreçleri sebebiyle, çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarıyla birlikte, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine, Atatürk ilkelerine karşı, Siyasal İslam yaklaşımı sebebiyle ortaya çıkan etkiler, toplumu ve siyasal mücadeleyi ayrıştıran şartları hazırlamıştır.
 

Etnik, mezhep, yaşam tarzı üzerinden kimlik politikalarına süreklilik kazandırılarak, iktidarın tahkim edilmek istenmesi, toplumsal çatışma risklerini ortaya çıkarmıştır.
 

Özellikle Nisan 2014 Referandumu ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Yönetimi modelinin getirdiği sistem/rejimin, ‘ Tek Adam’ iradesine dayanan otoriter bir yapıya yöneliş yolunu açması, hedef alınan, nitelikli Demokratikleşme için ciddi tehlikeleri davet edici mahiyettedir.
 

Liyakat prensiplerinden uzaklaşılarak,  yandaşlık uygulamalarıyla kurgulanan Devlet Kurumsal Yapısının işleyişinde, çok ciddi aksaklıklar ortaya çıkmış ve 15 Temmuz gibi unutulamayacak bir FETÖ darbe teşebbüsüyle karşılaşılmıştır.

Öncelikle Silahlı Kuvvetlerimiz, Güvenlik Teşkilatları, Yargı Sistemi, Devlet İstihbarat Örgütü, Milli Eğitim, Üniversiteler ile diğer Kurumsal yapılarda gerçekleştirilen FETÖ ve benzeri yapılanmalar, adalet ve hukuk sistemine dayanan bir Devlet Organizasyonu ve Yönetimi için kabul edilemez bir sonuçtur.
 

Üst Akıl ve benzeri açıklamalarla, sorumluluktan kaçınmanın da mümkün olmadığı bir gerçekliktir.
 

Kurulmak istenilen sistemde, “Kuvvetler Ayrılığı”nın yok edilişi, Kurucu Gazi Meclisin yetkilerinin, Kanun Gücünde Kararnamelerle kısıtlanması, Yönetimin Denetlene bilirlik/Hesap verilebilirlik fonksiyonlarının etkisizleştirilmesi, Yargı ve Kurumsal yapıların Tarafsızlık ve Bağımsızlıklarını ortadan kaldıran hukuki, fiili gelişmeler, modern bir Hukuk Devletinde, düşünce safhasında dahi, çok riskli olabilecek gelişmelerin göstergesidir.
 

Özellikle 2014 yılından itibaren, Dış Politikanın İç Politikaya endekslenerek, kurgulanmış söylemlere ve gerçekçi olmayan siyasi tavırlara dayandırılması, Türkiye’yi yalnızlığa mahkûm eden, ulusal çıkarlarımızı, siyasi-ekonomik-stratejik-psikolojik yönleriyle de zedeleyen sonuçlar üretmiştir.
 

Siyasi İktidar ve yandaşları dışında, tüm muhalefeti ötekileştiren söylem ve uygulamalar ise siyaset platformu dışında, tüm vasatlarda da, siyasi-ekonomik-sosyal olumsuzluklar yaratmıştır.

Yazının devamını okumak içinhttp://www.bodrumgundem.com/2018/06/12/millet-devlet-insan-cevat-ones-bodrum-gundem-yazilari
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com