ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 04 Haziran 2016, Cumartesi 14:41 tarihinde eklendi. 833 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MUHAMMED ALİ ÖLDÜ

17 Ocak 1942 yılında Amerika’nın Kentucky Louisville kentinde doğan ve 22 yaşaında Müslümanlığı seçen ünlü boksör Muhammed Ali Clay (Cassius Marcellus Clay Jr.) solunum yetmezliğinden 74 yaşaında yaşama veda etti.
MUHAMMED ALİ ÖLDÜ İSVEÇ POSTASI

Bilinen adıyla Muhammed Ali Clay döneminin ilginç insanlarından biriydi. Her türlü zorluğu göze alarak Amerika’nın Vietnam Savaşı’na katılmayı reddetti. O, “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki, onlarla savaşayım” dedi. Bunun için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Bütün bu olanlar onu yıldırmadı ve her fırsatta Amerika’yı eleştirmeye devam etti.

Boks yaşamına 12 yaşaında başlayan Muhammed Ali, bu basamakları yavaş yavaş tırmandı. 1960 yılında Roma’da hafif ağır sıklet şampiyonu oldu. Bu şampiyonlukla birlikte profesyonel boksu seçti. 1964 yılında 22 yaşındayken S. Liston gibi bir devi yenerek Dünya Şampiyonu oldu.

Muhammed Ali arka arkaya kazandığı başarıların ardında din değiştirerek Müslümn oldu. Adını Muhammed Ali Clay olarak değiştirdi.

Boks yaşamında inişli çıkışlı durumlar yaşadı. Üç kez Dünya Şampiyonluğu ünvanını aldı. 1978 yılında boksu şampiyon olarak bıraktı. Fakat hastalığını gizliyerek büyük paralar karşılığında iki maç yapti ve ikisini de kaybetti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER : muhammed ali clay
Diğer Haberler
isvecpostasi.com