ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 04 Aralık 2017, Pazartesi 14:28 tarihinde eklendi. 613 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSVEÇ’TE GENÇLER ARASINDA İŞSİZLİK DÜŞÜYOR

İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun yayınladığı rapora göre gençler arasında işsizlik son 10 yılın en alt düşük oranlarını gösteriyor.
İSVEÇ’TE GENÇLER ARASINDA İŞSİZLİK DÜŞÜYOR İSVEÇ POSTASI 


İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürü Mikael Sjöberg bu durumu olumlu olarak değerlendirirken, ”İnsan İsveç işpiyasası bir su dağıtıcısına benzetebilir. Lise mezunlarının iş bulma olanakları çok iyi durumda ama bunun zor yönleri de var. Kadrolu ve uzun süreli iş piyasasında sorunlar var” ifadelerini kullanıyor.

İsveç’te Kasım ayı içerisinde 18 ile 24 yaşlarındaki gençleri işsizlik kayıtlarında geçen yıla oranla düşüş var. Kasım ayında 55 bin genç işsizlik kaydı yaptırdı. İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu gençlere 90 günlük bir iş garantisi sunuyor. Bunun da düşüşte önemli bir payı var. İsveç'in bir başka sorunu da genç nüfus problemidir. Önümüzdeki 20 - 25 yıl içerisinde genç nüfusta bir azalma söz konusudur.

İsveç Radyosuna konuşan Genel Müdür Mikael Sjöberg gençlerin eğitimsel durumlarını göz önünde bulundurarak değerlendirmeler yapıyor. Temel eğitim ile lise mezunları arasında büyük bir fark var. Lise mezunları daha kolay iş bulma olanaklarına sahipler. Buna karşılık üniversite mezunları ile lise mezunları arasındaki fark o kadar yüksek değil, yorumlarına yer veriyor.

Mikael Sjöberg ”Bugün insanlardan pek fazla iş tecrübesi istenmiyor. İnsanlar eğitimlerini düzenlemek ve eğitim koşullarını dengelemeleri gerekiyor” diyor.

Bir başka açıdan değerlendirmelere göre İsveç dışında doğanların hala iş bulmada çok büyük zorluklara sahip olmamarı. Bu alandaki işsizlik genel olarak yüzde 22 dolaylarında bulunuyor. Özellikle de kadınların durumu daha kötü ve işsizlik onlar arasında daha yüksek. Bu durumun ortaya çıkmasında göçmen kadınların hem okuma yazma bilmemeleri hem de düşük eğitimli olmaları önemli bir rol oynuyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com