23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 22 Şubat 2018, Perşembe 22:30 tarihinde eklendi. 497 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HOLLANDA’DAN SKANDAL ’SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI’ KARARI

Hollanda Parlamentosu 1915 olaylarını sözde soykırım olarak kabul eden tasarıyı onayladı. Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkiler geçen yıl bozulmuştu. Bu karar bir nevi misilleme olarak alındığı izlenimi veriyor.
HOLLANDA’DAN SKANDAL ’SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI’ KARARI İSVEÇ POSTASI

 

Hollanda'da iktidar ortağı partilerden Hıristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan ve parlamento çoğunluğunca desteklenen "Ermeni soykırımının tanınması" önerisi, bugün parlamento gündemine geldi.

Hollanda,Türkiye’ye büyükelçi göndermeme ve Türkiye’den de kabul etmeme yönünde bir yol izliyor. Bu kararı alarak yeni bir skandala daha imza attı. Parlamentonun gündemine gelen ‘1915 olaylarını sözde soykırımı olarak kabul eden tasarı’ kabul edildi.

Öte yandan Hollanda hükümeti, parlamento tarafından kabul edilse bile 1915'de Anadolu'da Ermenilere yönelik katliamları "soykırım" olarak tanımayacağını açıklamıştı.

Parlamento'da 3'e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece  Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullandı.

Ayrıca Hükümet protokolüne göre, soykırımların tanınmasında, uluslararası  mahkemelerin hükümleri, Birleşmiş Milletler'in (BM) bilimsel araştırma ve  bulgularındaki açık ve net olan sonuçların yönlendirici olması gerekiyor.  Hollanda'da hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nun (BMGK) Soykırımın  Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor. Bu nedenle  kararın hükümet açısından bir bağlayıcılığı bulunmuyor.
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com