ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 07 Temmuz 2018, Cumartesi 12:59 tarihinde eklendi. 333 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİLLETVEKİLLERİN YEMİN GÜNÜ

24 Haziran 2018’de seçilen milletvekilleri bugün sırasıyla kürsüye çıkarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine bağlılık yemini edecekler.
MİLLETVEKİLLERİN YEMİN GÜNÜ İSVEÇ POSTASI 


24 Haziran’da seçilen milletin vekilleri yemin ederek görevlerine başlayacaklar. Milletvekillerin yapacakları yemin metninde Cumhuriyet değerleri, Atatürk ilke ve devrimleri, anayasaya bağlılık, hukun üstünlüğü, laik ve tarafsızlık gibi konular yer alıyor.

Yemin özüne bakıldığı zaman seçilen 600 milletvekilinden yüzde kaçı yapacağı yemine sadık kalacaktır? Geçen dönemleri ve yapılan yeminleri göz önüne getirdiğimiz zaman gerçek ortaya çıkacaktır. Öyleyse, yemin etmenin bir mantığı, bir felsefesi var mıdır?

Anayasanın 81’inci Maddesindeki yemin metni şöyle:

''Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.''

Cumhurbaşkanı da Pazartesi günü yemin ederek “Başkanlık” sistemine geçek ve kabinesini de aynı gün saat 21:00 dolaylarında açıklayacak. Eski cumhurbaşkanı yeni Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada; “Değerli arkadaşlar pazartesi yapılacak yemin töreni ile Türkiye yeni bir döneme atıyor. Beştepe’de muhteşem bir göreve başlama töreni gerçekleştireceğiz. Törene 22 cumhurbaşkanı katılacak. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak Pazartesi akşam 21:00’de yeni kabineyi açıklayacağız. Pazartesi günü ilk Cumhurbaşkanlığı KHK’sını yayınlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı yemin metni ise;

Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin etmesinden sonra Türkiye yeni bir yönetim aşamasına giriyor. Bu yeni yönetimin özü ”tek adamlık” adını alacaktır. Bu yeni yönetimin toplum yapımıza ne kadar uygun olacağını zaman gösterecektir.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com