ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 02 Ekim 2018, Salı 19:33 tarihinde eklendi. 306 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ULF KRİSTERSSON HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLDİ

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen bugün hükümeti kurmakla Ilımlı Muhafazaakr Parti Başkanı Ulf Kristersson’u görevlendirdi. Kristersson iki hafta içerisinde hükümeti kurmak için çalışmalar yapacak
ULF KRİSTERSSON HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLDİ İSVEÇ POSTASI 


9 Eylül’de yapılan seçimlerden iktidar partisi çıkmamıştı. Sol ve sağ blok çok eşit (144 – 143) milvetvekiline sahip olmuşlardı. Irkçı parti İsveç Demokratları ise 62 milletvekiliyle üçüncü parti olmuştu.

Geçen Cuma günü Meclis Başkanı’nın başlattığı parti liderleriyle görüşmelerde bir sonuç ortaya çıkmamıştı. Meclis Başkanı bugün ikinci tur görüşmelerler başlatmıştı. Bu görüşmelerin sonucunda hükümeti kurmakla Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson’u görevlendidi.

Sağ blokta 70 milletvekiliyle ikinci parti konumunda olan Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı öncelikle blok içinde ve sonrada Sosyaldemokratlarla görüşmeler yapacağını ayrıca ırkçı partiyle direk görüşmeyeceğini açıkladı.

349 milletvekili olan mecliste sağ blok 143 milletvekiline sahip bulunuyor. Blok içinde Merkez ve Liberal Parti ırkçıların desteğinde bir hükümette yer almayacaklarını daha önce açıklamışlardı. Bu durumda ırkçıların desteğine muhtaç olan sağ blokun nasıl bir çözüm üreteciği merakla bekleniyor.

Diğer yandan mecliste 100 milletvekile sahip ve  birinci parti konumunda olan Sosyaldemokratların sağ blok hükümetinin içinde yer almayacaklarını ve dışarıdan desteklemeyeceklerini açıklamışlardı.

Genel bir değerlendirme yapıldığı zaman İsveç’te hükümetin kurulmasının zaman alacağı ya da erken seçim seçeneğinin gözden uzak tutulmaması gerektiği düşünebiliriz.

 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com