ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 02 Ekim 2018, Salı 21:18 tarihinde eklendi. 259 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ ÜÇ KİŞİ ARASINDA PAYLAŞILDI

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Fizik Ödülü bu yıl üç bilim adamı Amerikalı Arthur Ashkin, Fransiz bilim adamı Gerard Mourou, ve Kanadalı bilim kadını Donna Strickland tarafından paylaşıldı.
NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ ÜÇ KİŞİ ARASINDA PAYLAŞILDI İSVEÇ POSTASI 


Bu yılki Nobel Fizik Ödülü  lazer teknolojisini geniş kullanım alanları yaratan iki ayrı buluşa verildi. Akademi açıklamasında, ”Lazer teknolojisinin geniş alanlarda sayısız kullanılması tam olarak araştırılmiş değildir. Fakat bugünden itibaren ödül kazanan bilim adamları mikro dünyadaki buluşlarıyla Alfred Nobel’in ruhuna: insanlık için en büyük yarardır” ifadeleri kullanıldı.

Amerikalı Arthur Ashkin ”optik cımbız” alanındaki buluşuyla ödülün yarısına sahip oluyor. Diğer yarısı Gerard Maurou ile Donna Strickland paylaşıldı. Gerekçe olarak, ”Çünkü insan tarafından yaratılan en kısa ve en yoğun lazer darbelerinin yolunu açtılar” denildi.

Ayrıca iki bilim adamının buluşları için, ”Son derece küçük nesneler ve inanılmaz derecede hızlı süreçler artık kendilerini yeni ışıkta tezahür ediyor. Gelişmiş hassas aletler yeni araştırma alanlarını ve çeşitli endüstriyel ve tıbbi uygulamaların önünü açar” görüşü belirtildi


       Fizik ödüllerinin sahipleri Amerikalı Arthur Ashkin, Kanadalı Donna Strickland ve Fransız Gerard Mourou

Kanadalı Donna Strickland’ın bu yılki fizik ödülünü kazanması 1963 yılından bu yana ödül kazanamayan kadınlar bilimciler için bir teselli oldu.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com