ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 18 Ekim 2016, Salı 20:42 tarihinde eklendi. 902 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NORVEÇ BAŞBAKANI’NIN ÇARŞAFA ÇIKIŞI

Norveç Başbakanı Erna Solberg Norveç NRK televizyon kanalına verdiği demeçte çarşaflı birinin yanında çalışmasının düşünülemeyeceği dile getirdi.
NORVEÇ BAŞBAKANI’NIN ÇARŞAFA ÇIKIŞI İSVEÇ POSTASI


Göçmenlerin Norveç toplumuna entegrasyonu adlı konferensta Norveç NRK televizyonuna demeç veren Sağ Hükümet Başbakanı Erna Solberg kendisiyle söyleşi yapan bayan gazeteciye, “Eğer gözleriniz görünecek kadar kapalı çarşaf taşısaydınız benim ya da başkalarının yanında işe giremezdiniz. Biz iş yaşamında birbirimizin yüz yüze görmek durumundayız” dedi.

Norveç Başbakanı çarşaf ve burkanın Norveç için çok küçük bir problem olduğunu belirtirken, “Elbette insanların dinsel inançlarına göre işyerlerinde de davranmalarını yasaklama gibi bir düşüncemiz yok. Fakat herşeyin bir sınırı vardır” ifadelerini kullandı.

Solberg’e göre çarşaf taşıyan kadınların politik bir gayeleri var ve bunu Norveç toplumunu kışkırtmak için kullanıyorlar görüşünü vurguluyor. Ayrıca, “Kadınlar boş zamanlarında çarşaf taşıyabilirler ama işyerinde birbirimizin yüzünü görmek zorundayız” diyor.


                                                                                  Sağcı başbakan Erna Solberg

Irkçılık yapmakla suçlanan İlerleme partisinden Göç ve Uyum Bakanılığını sürdüren Sylvi Listhaug göçmenlerin Norveç işyaşamının bir parçası olmaları kendi sorumluluklarındadır derken kendi Facebook hesabından “Norveç’e gelen göçmenler uyum sağlamak zorundadır. Biz, domuz eti yiyor, alkol kullanıyor ve yüzümüzü gösteriyoruz. İnsanlar bizim değerlerimize, yasalarımıza ve kullarımıza göre davranmaları gereklidir” satırları yazıyor.

Norveç halkının çoğunluğu çarşaf ve burka gibi benzeri giyim tarzlarını kadına karşı bir baskının aracı olarak görüyorlar. Basında bu konuya ilişkin çeşitli yazılar hiç eksik olmuyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com