23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 05 Eylül 2017, Salı 21:41 tarihinde eklendi. 409 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PETER MADSEN CİNAYETLE SUÇLANIYOR

İsveçli gazeteci Kim Wall bir söyleşi için bindiği denizaltıdan parçalanmış cesedi denize atılmış ve kıyaya vuran parçalardan kimliği tespit edilmişti.
PETER MADSEN CİNAYETLE SUÇLANIYOR İSVEÇ POSTASI 


İsveçli gazeteci Kim Wall öldürmekle suçlanan Danimarkalı denizaltı uzmanı buluşçu Peter Madsen suçunu inkar ederek Wall’ın 70 kilo ağırlığındaki denizaltının kuledeki kapağına çarparak düştüğünü ve bunun neticesinde öldüğünü anlattı. Madsen cesedi deize atmakla suç işlediğini kabul etti.

Özel savcı Jakob Buch-Jepsen görülen mahkeme sonrası kapıları açarak Madsen ile birlikte soruları yanıtladı. Savcı Jepsen, Madsen’in adam öldürmekten suçlandığını ve tutukluluğunun bir ay uzatıldığını (3 Ekim) söyledi. Tutukluluğa itirazın açık olduğunu söyledi.

Mahkeme Madsen ile ilgili olarak istese de istemese de adli psikiyatri kontrolundan geçirilmesine karar verdi.

Madsen mahkemede Kim Wall ile kararlaştırılmış tarihte bir söyleşi amaçlı buluştuğunu söyledi. Madsen buluştuklarında Kim Wall’ın denizaltıyı görmek istediğini ve kendisiyle gemiye bindiğini belirtti. Denizaltına bindikten iki saat sonra denize açılarak daldıklarını  anlattı.

Madsen denizin yüzeyine çıktıklarında kendisinin ilk önce kuleye çıktığını ve ayağının kayarak kule kapağına çarptığını düşen kule kapağının Wall’ın kafasına düşmüş olabileceğini çünkü bir “bump” sesi duyduğunu söyledi.

Kim Wall’ın kıvrandığını ve kendisinin nabzını yokladığı ama nabzının atmadığı hissettiği ve dolaysıyla ölmüş olduğunu anladığını ifade etti.Madsen öyküsüne devamla, “o an herşeyimi kaybettiğimi anladım. İntihar düşüncesine kapıldım ve bir dağılma anı yaşadım. Polise ve kıyı korumaya bildirmedim ve yatıp birkaç saat uyudum. Uyandıktan sonra denize açılarak denizaltıyı batırmayı ve arkasından intihar etmeyi düşündüm. Bu amaç doğrultusunda KİM’in cesedini bir ip yardımıyla kuleye taşımaya çalıştım ama Kim’in elbiseleri, iç çamaşırları ve ayakkabısı çıktı, çıplak kaldı. Hiçbir biçimde cinsel taciz söz konusu değildir” dedi. Fakat elbiselerin nasıl çıktığı konusunda açıklayıcı tam olarak bir şey söylemedi.

Savcı, Madsen kuleden Kim’in cesedini suya attığını ve denizaltıyı batırdıktan sonra karısıyla buluşmak amacıyla kıyıya çıktığını savladı.

Kim’in cesedi bulunduğu zaman bir demir parçasıyla bağlanmış ve su yüzüne çıkması engellenmiş durumdaydı.  Madsen’in evinde yapılan aramada aynı demir parçasını bulunmuştu.

Peter Madsen gazeteci Kim Wall’ı öldürdüğünü hala inkar ediyor. Polis ne Kim’in ne de Madsen’in cep telefonlarını bulabilmiş deiğil. Madsen, Kim’in telefonuna ne olduğunu bilmediğini ve kendisinin telefonunu “daha fazla kullanmayacağım” diyerek suya attığını belirtiyor.

Polis aynı zamanda Madsen’in bilinçli ve amaçlı olarak Kim’in cesedini parçalara ayırak denizaltıyı batırmadan önce denize attığını söylüyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com