ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 12 Kasım 2014, Çarşamba 21:52 tarihinde eklendi. 1429 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PHİLAE KOMETE KOLAY İNİŞ YAPTI

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın “Rosetta” adlı araştırma gemisinin “Philae” adlı modulu 67P/Churyumov-Gerasimenko komete Türkiye saatiyle 18.08’de iniş yaptı.
PHİLAE KOMETE KOLAY İNİŞ YAPTI Philae modulunun rahat bir biçimde kometin yüzeyine inmesi ESA personelinin sevinç çığlıkları  atmalarına neden oldu. Herkesin yüzünde bir başarıya imza atmanın memnuniyeti vardı. Esa’nın açıklamasına göre komete iniş süreci yedi saate mal oldu.


ESA uzmanlarının bildirdiğine göre “Philae” sinyal göndermeye başladı. Bu da modulun rahat bir biçimde istenilen yere indiğinin en önemli işareti sayılıyor. Eğer modul kometin yüzenine inemeyip, sürtünerek uzay boşluğuna yuvarlansaydı, ESA için çok büyük bir yenilgi olacaktı.


Türkiye saatiyle 20.00 sularında modulun bütün aletleri harekete geçirilerek, bilgi toplamaya başlayacak. Kometten ilk fotoğrafın gelmesi bekleniyor. Bu fotoğraf bir manzara görüntüsü olacak. Modul “Philae” önünde birkaç gün var. Fotoğrafların yanı sıra kometin yüzeyini inceleyecek bir başka alette bulunuyor. Ayrıca komette analiz yapılmak üzere toprak örnekleri alacak olan sondaj mekanizmada bulunuyor.


Bu başarıyı  ESA’nın Genel Müdürü Fransız  Jean- Jacgues Dordain aya ilk ayak basan Apollo 11 astronotu  Neil Armstrong dediği “benim için küçük ama insanlık için çok büyük bir adım” sözünü hatırlarak, başarının büyüklüğüne parmak basıyor.


Jean-Jacgues dordian devamla, “Her seferinde tekrarlamak durumunda kalıyorum. Başarıların arkasında yatan en büyük problem, basit görünüşleridir. İnsan bütün yardımları bir araya getiriyor ve biliyor ki, hiçbir şey kaybolmuyor. Bütün bu yoğun ve çetin iş elbette uzmanların emeğinden geliyor.


İsveç Postası

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com