UĞUR MUMCU ANITI’NA ÇİRKİN SALDIRI

Uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazetemiz yazarlarından Uğur Mumcu'nun Karlı Sokak’taki (Uğur Mumcu Sokak), evinin önünde suikasta uğradığı yerde bulunan anıtına saldırı düzenlendi. Kimliği belirsiz kişiler, duvarın üstündeki ‘Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’ yazan harf ve rakamları çaldı.
UĞUR MUMCU ANITI’NA ÇİRKİN SALDIRI İSVEÇ POSTASI


Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre yakındaki taksi durağının görevlileri, olayın birkaç gün önce meydana geldiğini, hırsızlardan geriye kalan 1, 2, 3, 4, 9 ve A yazılarını yerde bulduklarını belirttiler.

Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars da Twitter’dan, “Faili meçhul anıtındaki 24 Ocak 1993, Uğur Mumcu yazıları çalınmış durumda. Anmaya kadar tamamlayabiliriz umarım” paylaşımında bulundu. Mumcu için her yıl 24 Ocak’ta bu anıtın önünde anma töreni düzenleniyor. Ankara emniyeti saldırganları yakalamak için çalışıyor.NAZIM HİKMET RAN’IN MEZARI

Eğer bir ülkede tanınmış ve demokratlıklarından, vatanseverliklerinden ödün vermeyen ve düşüncelerininden dolayı öldürülen kişilerin mezarları saldırıya uğruyor, tahrip ediliyorsa, nasıl bir ülke olduk, demek gerekiyor. 1938 – 1950 arasında düşüncelerinden dolayı hapsedilen ve 1950 affıyla hapisten çıkan Nazım Hikmet Ran öldürülme korkusuyla Rusya’ya gitmişti. 1953 yılında yurttaşlıktan çıkarılan dünyaca tanınmış şairimiz, barış elçisi 3 Haziran 1963’te Moskova’da vefat etmişti.Nazım Hikmet Ran’ın itibarının 5 Ocak 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla iade edildi. O günden sonra ’vasiyeti’ gereği mezarının Türkiye getirilme çalışmaları başlatıldı ama daha sonra türlü nedenlerden dolayı getirilme işlemine son verildi.

Eğer Nazım Hikmet’in mezarı Türkiye’ye getirilseydi, mezarın başına neler gelecekti, kimbilir? Bir kez daha düşünmeye değer olarak değerlendiriyoruz.

Uğur Mumcu’nun mezarının uğradığı saldırıyı kınıyoruz. Işıklar içerisinde uyu 'Sakıncalı Piyade, kalpaksız Kuvayi Milliyeci...'

http://www.isvecpostasi.com adresinden 15 Kasım 2018, 15:42 tarihinde yazdırılmıştır.