HOCALI KATLİAMI 25’NCİ YILINDA İSVEÇ PARLAMENTOSU ÖNÜNDE ANILDI

Dağlık Karabağ 'ın Hocalı şehrinde Ermenilerin 1992 yılında yüzlerce Azerbaycan Türk'ünü katlettiği olayın 25’nci yıldönümünde İsveç Parlementosu önünde gösteri düzenlendi.
HOCALI KATLİAMI 25’NCİ YILINDA İSVEÇ PARLAMENTOSU ÖNÜNDE ANILDI METİN ALTINIŞIK / İSVEÇ POSTASI 


Göstrericiler ellerinde Azerbaycan Türk ve Türkmen bayraklarıyla işgalci Ermenistan alehyine slogan attılar. Havanın çok soğuk olmasına rağmen gösteriye İsveç Azerbaycan Fedarasyonu ve dernekleri, Irak Türkmen Fedarasyonu ve Türk vatandaşları katıldılar.

Göstericiler İsveç Parlamentosu karşısında bir dakikalık saygı duruşundan sonra Milli Marşlarını söylediler. Gösteri alanında katılımcılardan bazıları İngilizce ve İsveççe olarak oradan geçen İsveçlilere dağlık Karabağ katliamını anlattılar.

 

Gösteri alanına gelen Ermeni provakatörler Azerbaycan Türklerini tahrik etmek için ellerindeki Ermeni bayraklarını sallayarak, slogan attılar. Azerbaycan Türkleri ve Iraklı Türkmen gençleri Ermenilerin ellerinden bayrakları aldılar. Bu sırada küçük çaplı bir arbede yaşandı. Dayak yiyeceklerini anlayan Ermeniler olay yerini bırakarak kaçtılar.

İsveç Azerbaycan Fedarasyon Başkanı Settar Sevigin "25 yıl önce Ermenilerin Dağlık Karabağ'da yaptıkları katliam değil, soykırımdır. AB bu soykırıma çifte standart uyguluyor. Devletler yavaş yavaş bu soykırımı kabul etmeye başladılar. Barbar Ermeniler 1992 yılında 106’sı kadın, 63'ü çocuk, 70'den fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azeri Türkünü katletti." ifadelerini kullandı.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 19 Eylül 2018, 16:03 tarihinde yazdırılmıştır.