SİVAS DİVRİĞİ DE ATATÜRK BÜSTÜNE ÇİRKİN SALDIRI

Atatürk büstüne kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi. Divriği Kaymakamlığı, zarar gören Atatürk büstünün yenilendiğini açıkladı.
SİVAS DİVRİĞİ DE ATATÜRK BÜSTÜNE ÇİRKİN SALDIRI İSVEÇ POSTASI 


Divriği ilçesindeki Zeliha Hatun Mahallesi’ndeki parkta bulunan Atatürk büstüne kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çirkin saldırıda bulunuldu.

CHP Divriği İlçe Başkanı Hüsamettin Kırkayak, yaptığı yazılı açıklamada, Zeliha Hatun Mahallesi'ne Divriği Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk büstünün kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırıldığını belirtti.

Divriği'nin barışın, huzurun, kardeşliğin ve dostluğun yaşandığı bir yer olduğunu aktaran Kırkayak, "Bu çirkin saldırı, ilçe halkımızı ve bizleri son derece üzmüştür. Olay saatinden itibaren konuyu takip ediyoruz ve Belediye Başkanımız Hakan Gök ile Divriği Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk." Biçimde görüşlerini ifade etti.

Hüsamettin Kırkayak, kaymakam ve emniyet müdürünü ziyaret ederek olayı değerlendirdiklerini aktardı. İlçe Emniyet Müdürlüğünün olayla ilgili araştırma başlattığını bildirdi.

Olayı gerçekleştirenleri kınadığını vurgulayan Kırkayak, "Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan bu saldırı, aynı zamanda aziz şehitlerimize ve Türk ulusumuza yapılan bir saldırıdır. İlçemizdeki barışı ve huzuru bozmak isteyen bu alçaklar emellerine ulaşamayacaktır." açıklamasında bulundu.

Kırkayak, Divriği Kaymakamlığının zarar gören Atatürk büstünün yerine yenisinin konulduğunu belirtti.

CHP Sivas İl Eğitim Sekreteri Özcan Erdoğan da Atatürk büstünü kıranları kınadıklarını açıkladı.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda Sivas’ın çok ayrı bir ve özelliği vardır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Amasya Tamimi’ni yayınladıktan sonra Erzurum ve arkasından da Sivas Kongresi’ni yaparak ulusal mücadelenin en önemli iki adımını gerçekleştirmişt. Burada alınan kararlar Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın temelini oluşturmuştu.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 20 Kasım 2018, 18:13 tarihinde yazdırılmıştır.