BÜYÜK TAARRUZ, BÜYÜK UTKU’NUN 95’İNCİ YILI

30 Ağustos o eşi benzeri görülmemiş ‘Büyük Utku’nun adıdır. 30 Ağustos Türklerin yüzyıllardır makus talihini tersine çeviren, kurtuluşun tamalandığı ve kuruluşun ilk adımlarının atıldığı tarihin adıdır. 30 Ağustos gögsümüz önde, başımız dik ve özgürce nefes aldığımız günün adıdır. 30 Ağustos utkusu bugünün kıymetini bilenlere kutlu olsun...
BÜYÜK TAARRUZ, BÜYÜK UTKU’NUN 95’İNCİ YILI İSVEÇ POSTASI  


26 Ağustos 1922 sabahı başlayıp 9 Eylül 1922 günü Türk askerinin İzmir’e girmesiyle sonuçlanan 26 Ağustos Başkumandanlık Meydan Savaşı Türk savaş tarihinin en şanlı sayfası olduğu kadar Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa’nın da üstün savaş zekasının bir göstergesidir. Türk siyasi tarihinin de altın bir sayfasıdır.

Çanakkale’de askerlerine “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen bir komutana savaş tarihinde eşine az rastlanır. Mustafa Kemal ta başından beri “zafer”e inanmış ve tüm planlarını bunun üzerine kurmuştur. Mustafa Kemal amacına ulaşmak için hiç çekinmedem “Ya İstiklal, Ya Ölüm” diyebilen özgürlük ve bağımsızlık düşkünü bir komutan, bir vatan kurtarıcıdır. Mustafa Kemal aynı zamanda sadece düşmanla savaşmamış içeride de kendisini safdışı etmek isteyenlerle de amansız bir mücadele vermiştir. İşte, Ulu Önder eşsiz komutan ve devlet adamı olan Mustafa Kemal’in üstünlüğü burada yatmaktadır.

30 Ağustos büyük utkusu Cumhuriyet gibi yepyeni bir Türk devletinin kuruluşunu da sağlamış, Osmanlı küllerinden her alanda bağımsız, çağdaş bir devletin doğmasına tarihe altın harflerle yazdırmıştır.Mustafa Kemal yüzünü aydınlığa, bilime yönelmiş ve çağdışılık adına ne varsa tarihin çöplüğüne gömmek için sıkı bir mücadele vermiştir. Bu alanda yolunun bilim kılavuzluğunu seçmiş, “Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir” derken kendisinden sonra da, “Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” diyebilen eşsiz liderdir.

Bugün ülkemizi çağdışına sürüklemeye çalışan bağnaz kafalar bu çalışmalarında başarıya ulaşamayacaklardır. Türkiye, özgür, tam bağımsız, çağdaş yaşam ve hukukun geçerliği olduğu bir ülke konumuna kısa sürede tekrar kavuşacaktır. 30 Ağustos’ta yakılan özgürlük meşalesi hiç sönmeden yolumuzu aydınlatacaktır.

30 Ağustos Büyük Utkusu Atatürk'e, cumhuriyet’e, çağdaş düşünceye inananlara kutlu olsun...

http://www.isvecpostasi.com adresinden 20 Haziran 2018, 16:33 tarihinde yazdırılmıştır.