TÜRKİYE’DE ‘GÜN ve GÜNEŞ’ KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Türkiye Stockholm Büyükelçiliği nezdinde Kültür ve Tanıtma Müşavirliği organizasyonuyla bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen ‘Gün ve Güneş’ konulu Türkiye Fotoğraf Sergisi Nybro Kajen’deki Raoul Wallenberg Meydanı’nda açıldı.
TÜRKİYE’DE ‘GÜN ve GÜNEŞ’ KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI İSVEÇ POSTASI


Türkiye Kültür ve Tanıtma Müşavirliği organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve geleneksel hale getirilmeye çalışılan fotoğraf sergisinin bu yılki konusu ‘Gün ve Güneş” olarak belirlenmiş. 29 Ağustos günü açılan sergide 38 farklı fotoğraf yer alıyor.

Fotoğraf sergisindeki 38 fotoğraf, Türkiye’deki 155 profesyonel fotoğraf sanatçılarımızın 691 fotoğrafı arasından özenle seçilerek hazırlanmış. Fotoğraflar şairlerimiz Orhan Veli Kanık’tan Necati Cumalı’ya kadar edebiyatçılarımızın kısa şiirleriyle süslenmiş.

Fotoğraf sergisi elde ettiğimiz bilgilere göre 28 Eylül’e kadar meydanda kalacak. Meydanı ziyaret ettiğimiz zaman insanların merakla fotoğrafları izlediklerine tanık olduk.Ne yazık ki, serginin açılışına AA dışında gerek İsveçli gerekse Türk gazetecilerin çağrılmadığına tanık olduk. Kültür ve Tanıtma Ataşesi Murat Koçak’ın ne yapmak istediğini pek anlaşılmamaktadır. İsveç’te Türkiye’nin imajının yere vurduğuna tanıklık ediyoruz. Türkiye’ye giden İsveçli turist sayısında ciddi düşüşler yaşanıyor. Durum böyleyken kendi çalan, kendi oynayan bir felsefeyle açılan serginin kötüye giden imajımızı düzeltmede katkısı olmasını temmenni ediyoruz.İsveç basınının böylesine güzel sergiye yer vermemesi ise, Türkiye açısından çok düşündürücü olmalıdır.
 

İsveç Postası’na ulaşan yeni bilgilere göre, Türkiye Kültür ve Tanıtma Ataşesi Murat Koçak, İsveçli tanınmış fotoğraf sanatçısı Mikael Silkeberg ile bir fotoğraf sergisi üzerinde hemfikir olmalarına karşın daha sonra bu düşüncesinden vazgeçiyor. Aynı şekilde belgesel filmci Tamara Sayıner’in Türkiye konulu belgesel film hazırlama çalışmasınnda da sanatçıyı oyalıyor ve sonra vazgeçiyor.
 

İsveç Postası'nın notu: Haftasonu nedeniyle kendisine ulaşamadığımız Türkiye Kültür ve Tanıtma Ataşesi Murat Koçak, Mikael Silkeberg ile ilgili yazılan haberin gerçeği yansıtmadığını ve Onun ‘İstanbul’ konulu fotoğraf sergisinin 28 Eylül günü ataşeliğin kendi salonunda açılacağını söyledi.
http://www.isvecpostasi.com adresinden 18 Kasım 2018, 11:21 tarihinde yazdırılmıştır.