TARİHİN KARA LEKESİ: 6-7 EYLÜL

6-7 Eylül 1955’te İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı girişilen lincin 62. yılında İHD, “Hıristiyan ve Yahudi düşmanlığını bir nefret suçu olarak lanetliyoruz” dedi.
TARİHİN KARA LEKESİ: 6-7 EYLÜL İSVEÇ POSTASI 


İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, 1955’te İstanbul’da kalabalık bir grubun özellikle Rum azınlığa ve gayrimüslimlere organize bir biçimde saldırdığı 6-7 Eylül olaylarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Komisyon yaptığı açıklamada 6-7 Eylül olaylarının bir devlet operasyonu olduğunu belirterek, “Titizlikle örgütlenmiş bir özel harp faaliyetiydi. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından planlandı, devlet dersini iyi ezberlemiş, faşist ittihatçı zihniyetin şovenizm ile zehirlediği halkın bir kesimi tarafından şevkle uygulandı” ifadelerini kullandı.


                                               Ekpres gazetesi Atatürk'ün evi bombalandı yalan haberini yaptı.
 

Resmi ölü sayısı 37


Tarihe bir kara leke olarak geçen 6-7 Eylül olaylarının 62. yıldönümünde İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un yayımladığı açıklamada kayıtlara geçen ölü sayısının 37 olduğu belirtildi. Kayıtlara 60 olarak geçen tecavüz vakasının gerçek sayısının ise 400 civarında olduğuna değinilen açıklamada, “90 yaşındaki rahip Hrisantos Mantas diri diri yakıldı. En az birkaç rahip bıçakla ve zorla sünnet edildi. Onlarca kişi linç edildi. Yalnızca İstanbul’da değil, İzmir ve Ankara’da da benzer olaylar yaşandı, üstelik Urfa, Mardin, Midyat’ta da Süryanilere saldırıldı. 4 bin 214 ev, 73 kilise, 26 okul, 1 sinagog, işyeri ve dükkân benzeri toplam 5 bin 317 mekân yakıldı, yıkıldı, yağmalandı. Bu veriler uluslararası literatürde 6-7 Eylül hakkındaki en kapsamlı kitabın yazarı olarak tanınan Speros Vryonis’in verdiği rakamlar” ifadeleri yer aldı.
 

Halkın katılımı vardı


Açıklamada devletin suç işlediği, üzerini örttüğü ve Rum toplumunun ağır kayıplarının tazmin edilmediğine değinilerek şu ifadeler kullanıldı: “Altı yeterince çizilmeyen bir gerçek, halkın katılımıdır. Suçun bir avuç yönetici tarafından işlendiği söylemek içimizi rahatlatır, halkın katılımını konuşmak rahatsız edicidir. Hıristiyan ve Yahudi düşmanlığını bir nefret suçu olarak bir kez daha lanetliyoruz"


Kaynak: cumhuriyet.com.tr

http://www.isvecpostasi.com adresinden 17 Temmuz 2018, 16:33 tarihinde yazdırılmıştır.