İSVEÇ – ADD TÜRKİYE İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ HAKKI EMRE YUNT’A NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye İsveç Büyükelçiliği’ne atanan Hakkı Emre Yunt’u ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
İSVEÇ – ADD TÜRKİYE İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ HAKKI EMRE YUNT’A NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU İSVEÇ POSTASI 


Kasım ayı ortalarında Türkiye İsveç Büyükelçisi olarak atanan Hakkı Emre Yunt’u ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Ziyaret çok olumlu bir hava içersinde gerçekleştirildi. İsveç – ADD adına bu ziyarete Başkan Mustafa Sönmez ve Başkan yardımcısı Macide Akay katıldılar.

Ziyaret esnasında daha çok Türk çocuklarının eğitim sorunları üzerine karşılıklı görüşler ele alındı. İsveç’te yaşayan Türk toplumunun kalıcı bir duruma gelmesi ve dolaysıyla yeni kuşakların eğitiminde çok önemli bir rol oynadığı konuşuldu.

İsveç – ADD'nin asimilasyona karşı olduğunu ve Türk toplumunun kültürel değerlerini koruyarak İsveç toplumuyla uyumlu bir yaşam sürebileceğini dile getirdi. Bir toplum içinde yaşayan farklı gruplarının kendi öz kültürlerini koruyarak içinde yaşadığı toplumla bütünleşmesinin hiç de zor olmadığını ama bu uyumlu yaşamın her iki taraf tarafından da kabul görmesinin gerekliliği vurgulandı.


                            Büyükelçi sayın Hakkı Emre Yunt, Macide Akay ve Mustafa Sönmez görüşme anında

Büyükelçi Yunt, göreve yeni başlaması nedeniyle kendisine nezaket ziyaretinde bulunan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin görüşlerini dinlediğini ve İsveç’te yaşayan Türklerin sorunlarını anlamaya çalıştığını belirttiği öğrenildi.

İsveç’te yaşayan Türklerin siyasi görüşleri bir kenara bırakarak toplumsal sorunlar bazında birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmelerinin toplumu daha iyi bir yere getireceği dile getirildiği görüşmede, bu yönde bir bütünleşmenin getirileri değerlendirildiği ifade edildi.

Görüşme sonrası İsveç Postası’na bir açıklama yapan İsveç – ADD Başkanı Mustafa Sönmez, “Stockholm’a yeni atanan Sayın Büyükelçi Emre Bey’e nezaket ziyaretinde bulunduk. Görüşmemiz çok olumlu bir hava içerisinde geçti. Biz, İsveç’te yaşayan Türkler olarak görüşlerimizi aktardık. Sayın Büyükelçi de görüşlerini dile getirdi.” dedi.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 18 Ekim 2018, 14:40 tarihinde yazdırılmıştır.