STOCKHOLM’DA, AZERBAYCAN GÜNÜ “ANA YURDUM” KONSERİYLE KUTLANDI

Stockholm’da bulunan İsveç – Azerbaycan Derneği, Azerbaycanlıların 31 Aralık birlik ve dayanışma günü olan “Hemreylik” gününü Stockholm’da muhteşem bir konserle kutladılar.
STOCKHOLM’DA, AZERBAYCAN GÜNÜ “ANA YURDUM” KONSERİYLE KUTLANDI MUSTAFA SÖNMEZ / İSVEÇ POSTASI

Cumartesi akşamı düzenlenen “birlik ve beraberlik” günü İsveç – Azerbaycan Derneği’nin öncülüğünde Azerbaycan’dan gelen birbirinden değerli sanatçılarının verdikleri konserle görkemli bir biçimde kutlandı. Denek Başkanı Sevda Dadasheva katılımcılarının günü kutlayarak hoş geldiniz dedi.

Programın sunuculuğunu yapan Togrul Kamalov Azerbaycan Ulusal Marşı’nın okunmasından sonra kutlamaya gelenlere “Hemreylik” günü hakkında kısa bir hatırlatma bilgisi verdi. Kutlamaya İsveç’in değişik yerleşim bölgelerinde oturan (Malmö, Göteborg, Jönköping vb.) Azerbaycanlılarda katıldılar.

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Birlik ve Dayanışma Günü olarak bilinen günün gerçek adı; “Dünya Azerbaycanlılarının hemreyliyi” olarak Azerbaycan’da kutlanan bir gündür. Bunun amacı dünyanın neresinde olursa olsun tüm Azerbaycanlılar arasındaki ilişkiyi, iletişimi canlı ve diri tutmaktır.


                                                                            Program sunucusu Togrul Kamalov

Bu gün, 1828’de Rusya ile İran devleti aralarında imzaladıkları “Türkmençay Antlaşması”na göre Azerbaycan Güney ve Kuzey Azerbaycan olarak ikiye parçalanmış, Güney Azerbaycan iran’ın işgali, Kuzey Azerbaycan ise Rus işgali altına girmiştir. Antlaşmaya göre İran, Rusya'nın revan hanlığı, nahçıvan hanlığı ve taliş hanlığı'nın güney bölümü üzerindeki eğemenliğini tanımıştır.


                                                                                                 Ulusal MarşKonsere katılan sanatçılar birbirinden güzel söyledikleri Azerbaycanca ve Türkçe türkü, şarkı ve pop müziği eserleri katılanlara unutulmaz bir gece yaşattılar.


Sanatçılar soldan sağa, Cinare Melikzade,Ilgar Sadıqova,Sevda Aliverdiyeva, Murad Rüstemzade, Jeyla Mamedova, sunucu Togrul Kamalov


                                                                          Çocuklara hediyeler dağıtıldı


                                                            Lotta çekilişinde kazanlar sevindi


                                                                   Sanatçı Cinare Melikzade


                                                         Sanatçılar da armağan konusunda unutulmadılar

http://www.isvecpostasi.com adresinden 19 Kasım 2018, 03:42 tarihinde yazdırılmıştır.