ALMANYA’DA GURBETÇİYE CEZA YAĞDI

AB ile AKP hükümeti arasında yurtdışında yaşadıkları ülkede sosyal yardım ve işsizlik yardımı alan gurbetçileri tespit etmek amacıyla 1 Ocak 2018 yılında yürürlüğe giren anlaşmaya göre pek çok gurbetçinin canı yanacak.
ALMANYA’DA GURBETÇİYE CEZA YAĞDI İSVEÇ POSTASI 


AB ile AKP hükümetinin imzaladığı ve 1 Ocak 2018’den itibaren yürülüğe giren anlaşamnın ilk kurban Kuzey Ren Westfelya eyaletinin Köln kentinde oturan “DEMİR” ailesi oldu.

Edepsiz. Tv’nin haberine göre, uluslararası anlaşma kapsamında yardım alan vatandaşlarının Türkiye’deki mal varlıkları incelemesini sağlayan “Avrupa ile otomatik bilgi paylaşım sistemi” nedeniyle Avrupa’da yaşayan Türklerin mal varlıkları incelenecektir.

Köln kentindeki İşmerkezi adı verilen yardım kuruluşu, kendilerine gelen bir ihbarı değerlendirerek iki bireyinin yardım aldığı “DEMİR” ailesini incelemeye aldı. İnceleme sonucu Demir ailesinin Türkiye’deki mal varlığı tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen kurum ailenin aldığı yardımı yasal faiziyle birlikte kendilerinden tahsil edileceğini duyurdu.

Almanya sosyal güvenlik uzmanlarının görüşüne göre önümüzdeki günlerde benzer durumların fazlasıyla orta çıkacaüı ve belki de binlerce kişiyi etkileyeceğini dile getiriyorlar.

AKP İstanbul milletvekil Mustafa Yeneroğlu, birkaç ay önce bu durumun farkında olduklarını bildiklerini açıklamasına karşı, bugün, “Türkiye’de ikamet bildirenlerin bu durumdan etkilenmeyeceğini” ifade etti. Fakat bu durumun gerçeği yansıtmadığını ileri süren uzmanların sayı hiç de az değil.

AKP İstanbul Milletvekil Mustafa Yeneroğlu önümüzdeki hafta İsveç’i ziyaret etmesi bekleniyor. Bakalım burada neler söyleyecektir.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 18 Ekim 2018, 15:04 tarihinde yazdırılmıştır.