TAYYİP’İN DEDESİ SARIKAMIŞ ŞEHİDİ (Mİ)?

Sözcü Gazetsi yazarı Emin Çölaşan bugünkü yazısında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün AKP Grup Toplantısında yaptığı ve dedesinin Sarıkamış’ta şehit düştüğünü söylediği konuşmasına ilişkin kaleme aldığı yazısını dikkatlerinize sunuyoruz.
TAYYİP’İN DEDESİ SARIKAMIŞ ŞEHİDİ (Mİ)? EMİN ÇÖLAŞAN / SÖZCÜ GAZETESİ

Dedesi Sarıkamış şehidi mi?

10 Ocak 2018


Sevgili okurlarım, dünya liderimiz Recep Tayyip Erdoğan dün Meclis kürsüsünde, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Bugün Sarıkamış Harekâtı'nın sona erişinin 103. yıldönümü. Sarıkamış bir zaferdir! (Emin Çölaşan'ın notu: Sarıkamış'ın bir zafer olduğunu söyleyen biri ilk kez ortaya çıktı!) Ordumuz düşmana değil, tabiata yenik düşmüştür. Bu harekâtta bizim askerlerimizin büyük bölümünü soğuğa kurban verdik ama Rus ordusunun 30 bini aşkın kayıpları cephede yaşanmıştır. Köyümüzden bazı büyüklerimiz Sarıkamış'tan dönünce merhum dedemle ilgili olarak ‘Tüfeğe sarılarak donduğunu gördüm' diyor. Ben de bu vesile ile merhum dedemin de aralarında bulunduğu tüm Sarıkamış şehitlerine Allah'tan rahmet diliyorum.”

* * *

Dünya liderimiz bu sözleri söylerken yanılıyor!.. Zira benzer sözleri bundan tam yedi yıl önce de söylemiş, dedesinin Sarıkamış'ta şehit düştüğünü iddia etmişti. Oysa durum pek de öyle değildi! Söylediklerinin doğru olmadığını burada 12 Ocak 2011 tarihli yazımda kanıtlamıştım. Yazının başlığı “Tayyip'in Dedesi Gerçekten Şehit mi” idi… Şimdi o yazımı lütfen dikkatle okuyunuz:

İŞTE O YAZI

“Sarıkamış faciası Türk tarihinin en acı olaylarından biridir. 1915 yılının ilk günlerinde Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili Enver Paşa tarafından Allahuekber Dağları'na sürülen on binlerce Türk askeri, komutanları ve erleriyle birlikte Sarıkamış yakınlarında korkunç kış koşullarına yenilmiş, Rus ordusuna neredeyse bir tek silah bile atamadan donarak şehit düşmüşlerdi… Çünkü arkadan ikmal gelmiyordu. Zaten aç olan askerin üzerinde yazlık elbise, ayağında çarık vardı. Ordu komutanı İzzet Paşa'nın karşı çıkmasına rağmen, Sarıkamış'ı ele geçirme harekâtı Enver Paşa'nın emriyle kışın ortasında başlatılmış ve bu acı sonla noktalanmıştı. Bazı kaynaklara göre orada donarak şehit düşenlerin sayısı 90 bin idi.

* * *

Şimdi bu yazıyı niçin yazdığımı herhalde başlıktan anladınız. Tayyip birkaç gün önce Sarıkamış'ta düzenlenen şehitleri anma toplantısına katıldı ve “Benim dedem de Sarıkamış'ta şehit olmuştu” dedi. Biliyorsunuz, bu aile çok uzun yıllardan beri Rize'de oturur ve Gürcü kökenlidir. Esas yerleşim yerleri, adı şimdi Güneysu olarak değiştirilmiş olan Potemya'dır. Evet, Tayyip dedesinin Sarıkamış şehidi olduğunu açıkladı. Gerçi bu bilgiyi kendi ağzından ilk kez duyuyorduk ama olabilirdi. Sarıkamış'ta birkaç gün önce yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Neredeyse bütün Rize, rahmetli dedem de dahil olmak üzere cepheye, buraya (Sarıkamış'a) gelmişti. Dedem Rize Güneysu'lu Kemal Mutlu burada, Sarıkamış'ta şehit düşerek Hakk'ın rahmetine kavuştu.” Allah rahmet eylesin. Bunun üzerine ben de, kendisini doğrulamak için kendi çapımda bir araştırma yaptım! Elime Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1998 yılında yayınlanan ve beş kalın ciltten oluşan bir kitaplar dizisi geçti. Bu kitaplar devlet arşivlerinden yola çıkılarak hazırlanmış. Bilir misiniz bilmiyorum, devletin arşivlerinde bütün şehitlerimizin isimleri ve künyeleri mevcuttur. Beş ciltten oluşan ve ağırlığı belki sekiz kiloyu bulan bu ciltlerde 1878 Osmanlı-Rus Harbi'nden başlayarak kitapların basım tarihine, yani 1998'e kadar –PKK terörüne kurban verdiklerimiz dahil- tüm şehitlerin memleketi, baba ve kendi adları yazılı. Ciltlerin adı: “Şehitlerimiz.”

Yazının devamını okumak için: http://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/emin-colasan/dedesi-sarikamis-sehidi-mi-2167250/
 

http://www.isvecpostasi.com adresinden 18 Ekim 2018, 14:01 tarihinde yazdırılmıştır.