ALMANYA’DA KOALİSYON İÇİN ÖN ANLAŞMA SAĞLANDI

Almanya’da uzun süredir süren koalisyon çalışmaalrında nihai sona ulaşıldı. Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında uzlaşma sağlandı. Bir çerçeve anlaşmasında anlaştılar.
ALMANYA’DA KOALİSYON İÇİN ÖN ANLAŞMA SAĞLANDI İSVEÇ POSTASI


Almanya’da 24 Eylülde yapılan seçimde oy kaybetmesine rağmen Merkel birinci parti olarak çıkmıştı. Sosyal Demokratlar koalisyona devam etmeyeceklerini açıklamışlardı. Merkel seçim sonrası bailadığı koalisyon turlarından bir sonuç alamayınca sosyaldemokratları koalisyon kurmaya davet etmişti. Bu çerçevede başlatılan çalışmalar meyvesini verdi ve uzlaşma sağlandı.

Bugün düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, göç politikası, mülteci sorunu ve entegrasyon konularına önem vereceklerine değinerek mülteciler için, “Mültecilerin kaydı, başvurunun karara bağlanması, mültecilerin Almanya’daki belediyelere dağıtımı ve sınır dışı konularında karar yetkisi tek bir mercide toplanacak. Mülteci adayları mecburi ikamete tabi tutulabilecek ve kendilerine nakdi yerine sadece ayni yardım yapılacak. Almanya’ya iltica talebiyle gelen yabancılardan sadece ülkede kalma şansı olanlar kendilerine gösterilecek beldelerde ikamet edebilecek diğerleri ise tek bir merkezde toplanarak ülkelerine iade edilecek. Cezayir, Tunus ve Fas gibi vatandaşlarının Almanya’dan iltica hakkı alma şansı yüzde 5’in altında olan ülkeler de ‘güvenli’ ülkeler sınıfına dâhil edilecek. Sınırlı korunma statülü mültecilerin aile birleşiminden yararlanması kolaylaştırılacak.” değerlendirmesini yaptı.

Almanya’nın Türkiye politikasında fazla bir değişiklik olmayacağı belirtildi. Müzakereler esnasında varılan çerçeve anlaşmasında Türkiye ile vize serbestisi olmayacağı, AB’yle müzakerelerde yeni fasılların açılmayacağı ve mevcut fasılların da kapatılmayacağı vurgulandı.

Sosyal Demokratların internet sayfasında ise, “Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşumuzdur. Ancak ülkede demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kötüleşti. Bu nedenle Türkiye ile müzakerelerde bir fasılın kapatılmasını ve yeni bir fasıl açılmasını istemiyoruz. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği genişletilmeyecek” diye yazıldı.

Merkel ayrıca, “Partimize istikrarlı bir hükümet kurmak için görüşmelere başlamayı tavsiye ediyoruz. Dünya bizleri beklemiyor, Avrupa'da yeni bir başlangıca ihtiyacımız var. Avrupa için yeni bir başlangıç, Almanya için de yeni bir başlangıç...” ifadelerini kullandı.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 18 Ekim 2018, 18:52 tarihinde yazdırılmıştır.