TÜRKER ERTÜRK: TÜRKİYE BİLİMDEN, BİLİMSEL AKILCILIKTAN VE YARATICILIKTAN UZAKLAŞTI

Malmö Genç Türkler Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’nin davetlisi olarak Malmö ve Stockholm’da konferanslar veren emekli amiral, araştırmacı yazar Türker Ertürk, “Türkiye bilimden, bilimsel akıl ve yaratıcılıktan uzaklaşmaya başladı” dedi.
TÜRKER ERTÜRK: TÜRKİYE BİLİMDEN, BİLİMSEL AKILCILIKTAN VE YARATICILIKTAN UZAKLAŞTI İSVEÇ POSTASI 


Malmö ve Stockholm’da konferanslar veren Türker Ertürk, Türkiye’nin içine sürüklendiği siyasal, sosyal ve eğitimsel ve bilimsel durumlarını elen alan “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu konuşmalarıyla Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu geniş bir açıdan ele alarak dinleyicilere açıklamaya çalıştı.

Türker Ertürk, batının ve gelişmiş ülkelerin bugünkü konumlarına birdenbire gelmedikleri ve uzun bir maraton sonucu bilim insanlarının her türlü engellemelere, her türlü baskılara karşın bildikleri yoldan şaşmadan batıyı rönesans ve reformlar yoluyla sanayi devrime ve arkasından bilimsel aydınlanmaya yol açtıklarını türlü örneklendirmelerle açıklamaya çalıştı.

Ertürk aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun 16’ncı yüzyılın sonuna kadar Avrupa kıtasında başarılı olduğunu ama gelişen bilim ve yaratıcı akılcılık karşında yenilgiye uğradığı belirtti. Osmanlı İmparatorluğu’nun kendisi değişen dünya koşullarına karşı hazırlayamadığı için kaybetmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.Emekli Amiral Ertürk, eğer gelişmiş dünya bugün gelişmemiş dünyanın kaynaklarını sömürüyorsa, bunun altında yatan neden bilimsel akılcılığı ön plana alması ve her geçen gün bunu geliştirmesi olduğunu ifade etti. Bugün üretilen teknolojik ürünler daha piyasaya sürülmeden o teknolojik ürünün devamının kapıda hazır beklediğini ve dolaysıyla insanların bugün aldığı bir ürünün ertesi gün eskidiği ve dolaysıyla sömürü çarkının çok hızlı ilerlediğini görüşlerini ileri sürdü.Batı, Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’sinin Atatürk dönemi ve sonrası üzerinde değerlendirmeler yaparak, “Atatürk’ün açtığı aydınlanma yolu terk edildi” diyerek bugün içerisine düştüğümüz gerek siyasal, sosyal, ekonomik ve eğitim alanındaki açmazları, çelişkileri vurgulamaya çalıştı.

Türkiye’nin dış siyaseti üzerinde de duran Ertürk, güncel bir konu olduğu için Suriye politikalarına değindi. Türkiye’nin Suriye politikasının ta başından yanlış olduğunu belirterek, “Arap Baharı ya da Suriye olaylarında Türkiye’nin yanlış politiklar üretti. Amerikan’nın ve batılı güçlerin ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin parçasına dönüştü. Bugünkü Suriye sınırımızın PYD/PKK’nin eline geçti ve sınır güvenliğimiz kalmadı” dedi.

Ertürk devamla,"Türkiye dış politikada yanlış adamlarla yola çıktı. Yanlış adamlar ve grupları destekledi. Bu durumda yanlış adamlarla işler yapanlar, yanlışlıklardan kurtulamazlar ama ülkemiz zarar görür" ifadelerini kullandı. Dilimizdeki "körle yatan, şaşı kalkar" deyimine denk gelen bir değerlendirme yaptı.Ertürk, sorgulama, eleştiri, yaratıcı akılcılıkla yetiştirilmeyen genç kuşakların geleceklerinin de olmayacağı ifade ederek,”bu durumda o ülke kaybeder” dedi.

Türker Ertürk kendisine yöneltilen sorular yoluyla da Türkiye’nin durumunu çok yönlü ve bilgilendirici bir biçimde ortaya koydu.

Konferansı dinlemeye gelenler salonlardan oldukça memnun ayrıldılar...


                           Gülay yaraman, Türker Ertürk, Macide Akay, Mustafa Sönmez


                                                Ertürk, Malmö'deki konferansında konuşuyor


                                                   Malmö'de Türker Ertürk'e çiçek veren kızımız

http://www.isvecpostasi.com adresinden 21 Kasım 2018, 20:38 tarihinde yazdırılmıştır.