İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR

İsveç’in çeşitli kentlerinde ve yerleşim merkezlerinde inşa edilen ve hizmet vermeye başlayan camilerde ezan okunmasına izin verilmesi ya da verilmemesi tartışmalarına kişilerin ve inanç gruplarının yanısıra siyasi partiler de katıldı.
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR İSVEÇ POSTASI 


İsveç’te zaman zaman yapılan istatistiklerde başta ırkçılar olmak üzere İsveç halkının çoğunluğu minarelerden ezan okunmasına karşı çıkıyorlar. Bu karşı çıkış hem İslam dine karşı takınılan olumsuz tavırdan hem de günde beş kez okunacak ezanın onlara göre yaratacağı ses kirliliğinden kaynaklanıyor. İslamofobi olarak adlandırılan ‘İslam korkusu’nda bunda büyük payı var.

Stockholm’un güney bölgelerinden olan Botkyrka’nın Fittja semtinde 22 Kasım 1999 yılında temeli atılan ve 2006 yılında ibadete açılan Fittja Ulu Cami’de Botkyrka Belediye Meclisi kararıyla ilk ezan (sela) Cuma günleri okunmasına 27 Nisan 2013 tarihinde başlandı. Bu karara o bölgede oturan kişiler uzun süre tepki gösterdiler. Cuma günleri okunan ezan (sela) belli düzeyde açılan ses durumuyla o bölgede herhangi bir ses kirliliği diyebileceğimiz bir durum yaratmamaktadır ve çevreyi rahatsız da etmemektedir.

İsveç’in Växjö ve Båros gibi kentlerinde oturanlar minarelerden ezan okunmasına karşı çıkarak mahkemelere davalar açmış durumdalar. Bu konuya ilişkin Sosyaldemokrat Parti Başkanı ve Başbakan Stefan Löfven yaptığı açıklamada ezan okunmasının yasaklanmasını düşünmediklerini ama okunmasına her belediyenin kendisinin karar verebileceğini ifade ediyor.

Ezan okunmasına ırkçılardan ve ırkçı İsveç Demokratları’ndan sonra en fazla karşı olan Hıristiyan Demokrat Parti geliyor. Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı Ebba Busch Thor yaptığı açıklamada, “Biz minarelerden tüm ülkede ezan okunmasına karşıyız. Ezan özünde (içerik olarak) bir dinsel ileti sunuyor. Bu da özel yaşam, evler ve yerleşim yerlerini gözününde bulundurarak uygun görmüyoruz” diyor.

Ebba Busch Thor aynı zamanda kilise çanlarının çalınmasına ise, “Kilise çanlarının doğal ve özel bir konumu var. Bir gelenek ya da kültür mirası diyebiliriz. Ezan ise, dinsel bir ileti amaçlıdır. Bu iki durumu birbirinden ayırmak gerekir” görüşünü savunurken, “İslam bir İsveç gerçeğidir. Elbette uygulanacaktır ama İsveç toplum yasalarına uyması gerekmektedir” diyor.

Bu durum ezan tartışmasının Eylül’de yapılacak seçimlerde politik bir malzeme olarak kullanılacağının işaretlerini de veriyor.

İsveç Postası olarak minarelerden ezan okunmasını İslama inanan vatandaşların demokratik bir hakkı olarak görüyor ve savunuyoruz. Ezanın Fittja Ulu Cami’de olduğu gibi çevreyi rahatsız etmeden uygulanması da gözardı edilmemelidir.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 23 Ekim 2018, 12:14 tarihinde yazdırılmıştır.