PUİGDEMUNT’A ŞARTLI TAHLİYE

Geçen hafta sığındığı Belçika’dan Almanya’ya geçen ve karayolunda polis tarafından yakalanarak gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont, Alman Mahkemesi tarafından şartlı serbest bırakılıyor. İspanya ise, Puigdemond’u ’isyan’ suçlamasıyla arıyor.
PUİGDEMUNT’A ŞARTLI TAHLİYE İSVEÇ POSTASI


Schleswig-Holstein Eyalet Yüksek Mahkemesi, Almanya’da gözaltına alınan Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı Carles Puigdemont'un Perşembe günü şartlı olarak tahliye edilmesine yönünde karar verdi. Bugün tahliye edileceği sanılıyor.

Mahkeme bu kararıyla Puigdemont’un “isyan” suçlamasından dolayı İspanya’ya iade edilemeyeceği belirtilerek, bu nedenle “kaçma tehlikesinin önemli ölçüde azaldığına” dikkat çekti. Mahkeme diğer yandan, Puigdemont’un hakkındaki “yolsuzluk” suçlaması nedeniyle İspanya'ya iadesinin mümkün olabileceğini ifade etti.

Alman Mahkemesi böylece yolsuzluk suçlaması nedeniyle Puigdemont’un iadesi için gerekli tutuklama emrini çıkararak aynı zamanda emrin infazını da durdurmuş oldu.

Mahkemenin kararına göre, Puigdemont’un tahliyesi için gereken şartlar arasında 75 bin euro teminat ödenmesi de bulunuyor.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 23 Eylül 2018, 10:14 tarihinde yazdırılmıştır.