DANİMARKA ‘BURKA’YI YASAKLADI

Danimarka Meclisi bugün 75’e karşı 30 oy ile genel yerlerde yüzü de kapatacak bir biçim örtünmeyi aldığı kararla yasakladı.
DANİMARKA ‘BURKA’YI YASAKLADI İSVEÇ POSTASI 


İsveç’in Aftonbladet Gazetesinde yer alan haber göre uzun süredir Müslüman kadınların giyim tarzları üzerine tartışmalar yapılıyordu. Danimarka Meclisi’ne taşınan olay üzerine Meclis, Müslüman kadınların genel yerlerde yüzlerini de örten bir biçimde dolaşmalarına yasak getirdi. Genellikle Afganlı ve Somalili kadınlar ‘burka ‘ olarak adlandırılan ve vücutlarını tamamen kapatan giysilerle sokağa çıkıyorlardı.

Oylamada, Sosyaldemokratlar, Danimarka Halk Partisi, Sol Parti ve Muhafazakar parti olumlu oy kullandılar. Tek Liste, Seçenek, Radikal ve SF ise karşı oy kullandılar.

Yasak, 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak. Bu yasağa uymayanlar 1000 Danimarka Kronu ceza ödeyecekler. Bu durumu tekraralaması halinde ise, 10 bin Danimarka Kronuna kadar para cezası kesilebilecek.

Burka, Nigap ve ayrıca yüzü kapatacak maskeler ve kar maskeleri de yasaklanıyor. Ancak bazı durumlarda örneğin soğuk ya da maskeli balo gibi yerlere gidilmesi durumunda yüzün kapatılmasına izin verilecek...

http://www.isvecpostasi.com adresinden 23 Ekim 2018, 09:01 tarihinde yazdırılmıştır.