ABD'DE GAZETEYE SİLAHLI SALDIRI

ABD'nin Maryland eyaletinin Annapolis kentinde bir gazete binasına silahlı saldırı düzenlendi. İlk gelen bilgilere göre saldırıda en az 5 kişi hayatını kaybederken, 22 kişi ise yaralandı. Saldırı sonrasında, New York Polis Teşkilatı Fox News ve New York Times binaları önünde de güvenlik önlemleri aldı.
ABD'DE GAZETEYE SİLAHLI SALDIRI   İSVEÇ POSTASI 


ABD'nin Maryland eyaletinde yerel bir gazeteye bir kişinin düzenlediği silahlı saldırıda ölü ve yaralının olduğu ve şüphelinin yakalandığı bildirildi. Amerikan medyası en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

ABD'de başkent Washington'a 1 saatlik mesafede yer alan Annapolis kentinde  Capital Gazette adlı yerel  gazetede silahlı saldırı meydana geldi. Maryland Valisi Larry Hogan, saldırıda çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu açıkladı, ancak soruşturma henüz başladığı için ölü sayısını şu aşamada ifade etmeyeceklerini bildirdi.

Polis yetkilisi Steve Schuh da, saldırgan olduğu düşünülen bir şüphelinin gözaltında olduğunu, bu kişinin sorgulandığını ve başka bir saldırgan olmadığını bildirdi. Schuh, saldırı ile ilgili ihbarın alınmasından itibaren yaklaşık 1 dakika içinde güvenlik görevlilerinin saldırı yerine ulaşıp olaya müdahale ettiklerini kaydetti.

En az 5 ölü

Yetkililer ölü sayısını açıklamazken, Amerikan medyasına konuşan ve ismi açıklanmayan polis yetkilileri, gazete binasına giren silahlı saldırganın en az 5 kişiyi öldürdüğünü ifade etti.

1 şüpheli yakalandı

Bölge şerifi Ron Bateman, “Bir şüpheli yakalandı” bilgisini paylaştı. Saldırı ile ilgili olarak Maryland Valisi Laryy Hogan, olayı bir trajedi olarak nitelendirerek “Lütfen tüm uyarılara uyun ve bölgeden uzak durun” çağrısında bulundu. Beyaz Saray basın sekreteri vekili Lindsay Walters, Donald Trump’ın konu hakkında bilgilendirildiğini söyleyerek “Dualarımız herkesle” dedi.

Haberlere yansıyan iddialarda gazetenin haber odasına giren saldırganın haber editörü de dahil olmak üzere çok sayıda gazete çalışanını hedef aldığı belirtildi.

Trump'tan ilk açıklama

Öte yandan Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın saldırıyla ilgili bilgi aldığını ve kurbanların yakınlarına üzüntülerini ilettiğini açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Trump da, "Annapolis'teki silahlı saldırıyla ilgili bilgi aldım. Dualarım ve düşüncelerim kurbanla ve onların aileleri ile. Olaya ilk müdahaleyi yapan yetkililere de teşekkür ediyorum" değerlendirmesini yaptı.

Yaşanan olay sonrası Fox ve New York Times önünde polisler tarafından önlem alındı. (Sözcü)

 

http://www.isvecpostasi.com adresinden 21 Kasım 2018, 01:21 tarihinde yazdırılmıştır.