İSVEÇ’TE TERÖR İHBARLARINDA ARTIŞ VAR

İsveç’in Gotland Adası’ında sürmekte olan “Almedalen” politik günler çerçevesinde konuşan İsveç Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Klass Friberg ve İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg yaptıkları açıklamalarda teröre yönelik ihbarlarda ciddi artışlar olduğunu dile getirdileri İsveç’te her ay 6 bin terör ihbarı yapılıyor
İSVEÇ’TE TERÖR İHBARLARINDA ARTIŞ VAR İSVEÇ POSTASI 


Dünyada artan terör olaylarından İsveç’te zaman zaman nasibini alyor. En son 7 Nisan 2017 günü Özbek kökenli Rakhmat Akilov çaldığı komyoneti Stockholm’un en işlek caddelerinden Kraliçe Caddesi’nde halkın üzerine sürmüş, bu olayda 5 kişi yaşamını yitirken 10’dan fazla kişi de yaralanmıştı. Akilov’un İslami terör örgütü IŞİD bağlantısı tespit edilmiş ve Haziran ayında ömürboyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Klass Friberg ve İsveç Genel Emniyet Başkanı Anders Thornberg, Gotland Adası’ndaki siyasi günler çerçevesinde “Şiddet yanlısı İslami çevreler hakkında çok fazla ve ciddi ihbarlar aldıklarını” doğruluyorlar.

İsveç’te Radikal İslamcıların sayısından artış olduğu ve bu artışın yüzlü rakamlardan binli rakamları geçtiğini belirtiyorlar. Ulusal İstihbarat Teşkilatı bu gelişmelerden oldukça rahatsızlık duyduklarını ve bu kişilerin  durdurulması için halkın büyük kapsamlı yardıma gereksinim duyduklarını da açıklıyorlar.

Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Klass Friberg, “Bu grupların İsveç’in güvenliğini tehdit ettiklerini” söylüyor.


                        Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg, Säpo Başkanı Klass Friberg, analizci Ahn-za Hagström

Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nda (Säpo) analizci olarak çalışan Ahn-za Hagström,”İslam kökenli şiddetin artmasında bunu IŞİD’in Ortadoğu’da güç kaybetmesine ve geri dönen cihadcılara direk olarak bağlamak doğru olmaz. Tanık olduğumuz son terör olayını dışarıdan gelen değil, İsveç’te oturan birisi yaptı. Radikal İslamcılar tek başlarına tepki göstermek konusunda birbirlerine ilham veriyorlar. Dolaysıyla terör suçu işlemek için herhangi bir örgüte üye olmaya da gerek yok” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg, “Toplumdaki tüm güçlerin birbirlerine yardımcı olmaları gerekiyor. Bu rakamları dile getirirken her şeyin her zaman bir arka kapısı vardır ki, biz sorumluk anlayışı içerisinde bunları anlatmak durumundayız ve başka seçeneğimiz de yok” ifadelerini kullanıyor.

İsveç her zaman ve her türlü saldırılara açık bir ülke konumunda bulunuyor. Vatandaşların bu durumu göz önünde bulundurarak güvenlik güçlerine yardımcı olmaları kaçınılmaz gibi görünüyor.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 21 Kasım 2018, 21:00 tarihinde yazdırılmıştır.