GOTLAND ADASI’NDA “HEİL HİTLER” DİYE SLOGAN ATAN IRKÇILARDAN 5 TANESİ TUTUKLANDI

İsveç’in Gotland Adası’nda süren “Almedalen” siyasi günler kapsamında dün gece geç saatlerde “Sieg heil” ve Heil Hitler” diye slogan atan sayıları 20 ile 30 arasında olan kişilerden 5 tanesi tutuklandı
GOTLAND ADASI’NDA “HEİL HİTLER” DİYE SLOGAN ATAN IRKÇILARDAN 5 TANESİ TUTUKLANDI İSVEÇ POSTASI 


Gotland Adası’nda “Almedal” bölgesinde gece geç saatlarde “Sieg heil”  ve “Heil Hitler” sloganları atan Kuzey Direniş Hareketi adlı ırkçı gruptan 5 kişi “Bir başka halk gruplarına karşı kışkırtıcılık” yapmaktan nöbetçi savcılıkça tutuklandılar.

Polisin verdiği bilgilere göre sayıları 20 ile 30 arasında değişiyor ve yaşaları ortalama 25 dolaylarında bulunuyor. Polisin dışında ırkçılara yönelik savcılığa suç duyurusunda bulunan vatandaşlar da var. Kuzey Direniş Hareketi’ne mensup ırkçılar bu tür eylemlerini her fırsatta yapmaktan geri durmuyorlar.

Yapılan bir araştırmada Kuzey Direniş Hareketi İsveç’in 25 değişik belediyesinde meclis üyelerine sahip bulunuyor. Bu belediyeler özellikle küçük yerleşim bölgelerinde bulunuyor. Irkçıların İsveç’in genelinde büyük bir artış gösterdiği yapılan anketlere yansıyor.

Irkçılık ve ırkçılarla mücadelede İsveç siyasilerinin yetersiz kaldığını görülüyor. Okullarda ırkçılık ve yabancı düşmanlığı konusunda yeterli bilgilendirme çalışmaları yapılmıyor. Sosyal medya üzerinden çocuklara ve gençlere ulaşmada başarılı oldukları bilinen bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 21 Kasım 2018, 00:18 tarihinde yazdırılmıştır.