TEKİRDAĞ TREN KAZASINDA ÖLÜ SAYI 24’E ÇIKTI

Tekirdağ’nın Çorlu ilçesinde dün gece meydana gelen tren kazasında ölü sayısı 24’e yükselirken yarıl sayısı da 338 oldu. Yaralılar arasında durumu ağır olanlar var
TEKİRDAĞ TREN KAZASINDA ÖLÜ SAYI 24’E ÇIKTI İSVEÇ POSTASI 


Çorlu yakınlarındaki tren kazasında ihmallerin olduğu, bakım çalışmalarının yetersizliği ve ”menfez bakım ve taş duvar işleri” için açılan ihalenin ödenek çıkmadığı için 6 Temmuz günü iptal edildiği ortaya çıktı.

Basına yansıyan haberlere göre 2018/293539 ihale kodu ile T.C Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) 1. Bölge Malzeme Müdürlüğü tarafından açılan ihale tam da kazanın meydana geldiği görülen köprülerin sel ve diğer dış etkenlere kaşı korunmasını sağlamak için yapılacaktı.

Yenilenen Halkalı-Uzunköprü hattı üzerinde sağlam olmayan zeminler için yapılacak uygulamanın ihalesi ise 2 Mayıs'ta yapıldı. “Sirkeci-Uzunköprü Hattı Km:271+000-271+200 arası Heyelanlı Bölgenin fore kazık ile ıslah edilmesi işi” ihalesini Ali Mete Türker, Doğuş İnşaat Taahhüt Ve Tic. Ltd. Şti. aldı. 4 milyon 771 bin 919 TL olan yaklaşık maliyetle kazanan şirketlerin işi bitirme süresi ise 180 gün olarak belirlendi. Fore kazık diye tabir edilen sistem, sağlam zemine sahip olmayan bölgelerde yapı yüklerini sağlam zemine ulaştırma amaçlı uygulanan bir sistem. Fore kazık ile heyelan riski olan bölgelerde sahanın düzenlenmesi ve zeminin güçlendirilmesini sağlıyor. 180 gün süre tanınan ihalenin tamamlanması beklenmeden hattın açılmasının ise kazaya davetiye çıkarıp çıkarmadığı kaza kırım raporuyla ortaya çıkacak.Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, kazaya yönelik yapılan eleştirileri doğru bulmadığını belirterek, ”En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış” değerlendirmesini yaptı.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 20 Kasım 2018, 19:15 tarihinde yazdırılmıştır.