ALMANYA’DA NSU DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI

Almanya’da 2000 – 2007 yılları arasında göçmenlere yönelik saldırılarıyla bilinen aşırı sağcı Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) karar verildi. Örgüt 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanıyordu.
ALMANYA’DA NSU DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI İSVEÇ POSTASI 


DW Türkçe’nin haberine göre 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne yönelik beş yıldır devam eden davada bugün gözler Münih'teydi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada Manfred Götzl başkanlığındaki heyet, baş sanık Beate Zschäpe ve dört sanık hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme heyeti davanın baş sanığı Beate Zschäpe'yi suçlu bularak ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti davanın baş sanığı Beate Zschäpe'yi 10 cinayet ve terörist bir örgüte üye olmaktan suçlu bularak ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Davanın kara öncesinde insanlar geceden mahkemenin önünde toplanmaya ve geceyi mahkemenin önünde geçirdikleri görüldü. Mahkeme önünde gösteri düzenleyen yüzlerce kişi ellerindeki pankratlarla; “Devlet ne kadar NSU’nun içinde”, NSU’nun tamamen aydınlatılmasını bekliyoruz”, “Nazi terörü ve ırkçılığa karşı birlikteyiz” olayı protesto ettiler ve NSU kurbanlarının resimlerini taşıdılar. Polis, mahkeme önünde geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı.NSU davası beş yıldır devam ediyordu. Örgütün iki üyesi başarısız bir banka soygunu sonrası intihar etmişti. Örgütten hayatta kalan tek kişi Beata Zschäpe kaldı. Açıklanan kara göre ömürboyu ceza aldı. Zschäpe, mahkemede sık sık “Lütfen beni istemediğim ve yapmadıklarım nedeniyle mahkûm etmeyin” ifadelerini kullandı.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 20 Kasım 2018, 18:54 tarihinde yazdırılmıştır.