CHP KAOSA SÜRÜKLENİYOR

24 Haziran sonrası CHP’de başlatılan “Olağanüstü Kurultay” talepleri için toplanan imza sayısı muhalifler ile CHP yönetimi arasında işin içinden çıkılmaz bir durum yarattı.
CHP KAOSA SÜRÜKLENİYOR İSVEÇ POSTASI 


CHP, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve başkanlığını yaptığı çağdaş Türkiye’nin kurucusu bir partidir. Bugün partinin geldiği nokta çok tartışılır bir hal almıştır. Parti, Atatürk’ün kurucu felsefesinden, ilke ve devrimlerinden oldukça uzaklaşmış, içi boşaltılmıştır. Bu da Atatürkçü, yurtsever seçmeni büyük ölçüde rahatsız etmekte ve ettiği kadar da düşündürmektedir.

CHP, parti içi demokrasiyi işletememiş ve rafa kaldırmış bir anlayışı sergilemektedir. CHP’de herşey tepeden inmeci bir anlayışla seçmene dayatılmaktadır. CHP'liler üzerlerindeki “Ekmeleddin İhsanoğlu” damgasını hiçbir zaman unutmayacaktır.

Sayın Kılıçdaroğlu 24 Haziran seçimlerinin sonuçları üzerine seçmenine “Ben sekiz seçimdir, başarılı olamadım. Bundan sonrası düşünerek, çekiliyorum” demesi kendisi için en uygun olan bir karardı. Fakat, bunu yapmadı ya yapamadı ya da yaptırılmadı. Bunu bilmiyoruz. Bildiğimiz seçmenin bundan sonra sayın Kılıçdaroğlu’nu terk etme hazırlığında olmasıdır. Bu da CHP’ye tarihinde hiç yaşamadığı bir felaketi yaşatacaktır. Hiç kimse, sözde çekirdek oy denilen % 25’e güvenmesin...

Kurultay için 630 ya da yönetimin söylediği 569 oy hiçbir zaman önemli değildir. Önemli olan tabanın artık “değişim” adı altında CHP’nin yeniden özüne dönerek örgütlenmesidir. Bunun için de hemen kurultaya gitmek kaçınılmaz olarak görülmelidir. Bu konuda parti yönetiminin hiçbir gerekçesi akla ve mantığa uygun değildir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yüzü artık eskimiştir ve CHP’ye yeni yüzler gerekmektedir. Bu bağlamda gerek Kılıçdaroğlu’nun gerekse parti yönetiminin inadını anlamak olanaklı değildir.

Muhalefet parti yönetimin tutumuna tepki göstererek B, C, D planları olduğunu dile getiriyor. Bu da CHP’li seçmende mahkeme yolu görünüyor iması yaratıyor.

Muhalefetin sözcüsü Yaşar Tüzün, “Geçerli başvuru sayısının 569 olduğunu söylüyorlar, ispatlasınlar bize! Ankara 47’inci Noterinde 622 tane kayıtlı belge var. Bir delege notere neden gider? İmza vermek için. Delegelerimiz bu imzayı kurultay olsun diye verdi, MYK değişikliği için vermedi. Yerel seçim öncesi MYK değişiyorsa kurultay niçin yapılmıyor?

Partimizin anayasası olan tüzüğümüzde bu hak delegeye sağlanmış. Delege bu hakkını kullanabilir. Bu doğal hakkıdır ama imzaları geri çekin diye bir madde yok tüzüğümüzde. Bundan sonra ne yapılacağını imza veren arkadaşlarımızın görüşünü de alarak değerlendireceğiz. Süremiz var” ifadelerini kullanarak mücadelelerini sürdüreceklerini vurguluyor.

CHP, bekle ve gör politikalarından sıyrılarak, başarısızlığını kabul etmeli, bu bağlamda ne yapılması gerekiyorsa, onu yapmalıdır. Bunun yolu da ”Olağanüstü Kurultay”dan geçmektedir. Ayrıca bu durum parti yönetiminin seçmeni görmezden gelme, hiçe sayma anlayışından vazgeçmesiyle olanaklıdır. Değişimin yönü ”kurultay”ı toplamaktır.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 22 Ekim 2018, 18:04 tarihinde yazdırılmıştır.